Najistotniejszym czynnikiem, który wpływa na ceny serów dojrzewających, jest biedniejący konsument.pixabay
StoryEditorRynek mleka

Rynek serów padł ofiarą inflacji i biedniejących konsumentów

15.04.2023., 15:29h
Zakłady serowarskie lub te, w których udział produkcji serów jest dominujący, przed kryzysem wypłacały jedne z najwyższych cen za surowiec. Dlatego też produkcja serów dojrzewających jest równie ważnym segmentem u największych polskich przetwórców mleka. Jak już niejednokrotnie wspominaliśmy, jest to jeden z najszybciej rosnących segmentów produkcji, za którym podążają znaczące inwestycje. Wszak jesteśmy ich szóstym na świecie producentem.

Duże spadki cen serów dojrzewających

Jednak jest to równocześnie kategoria produktów, która od początku roku znacząco straciła na wartości. Wielu ze zdziwieniem przyjmowało wyniki ostatnich dwóch aukcji na nowozelandzkiej giełdzie produktów mleczarskich. W przeciwieństwie do mających miejsce na początku roku, podczas których największym spadkom ulegały mleko w proszku czy masło, tym razem najbardziej straciły na wartości sery dojrzewające. Konkretnie ser cheddar, który jest wystandaryzowanym produktem w obrocie międzynarodowym. Na ostatniej, mającej miejsce w zeszłym tygodniu aukcji, jego cena zmniejszyła się aż o 10,2%. Ukształtowało to jego wartość na poziomie 4052 dolarów. Oznacza to, że kilogram cheddara sprzedawano przy aktualnym kursie dolara za 17,38 zł. To spadek już o 10 złotych w porównaniu do najwyższej ceny, jaką osiągano na najbardziej znanej giełdzie, w ciągu ostatnich lat. W kwietniu 2022 r. wynosiła ona 27,76 zł.

Obecny poziom cen serów dojrzewających odpowiada temu z kwietnia 2021 roku

Bardzo podobnie na rynkach międzynarodowych zachowują się zboża czy oleje roślinne. Część analityków stawia wręcz tezę, ...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. wrzesień 2023 19:45