StoryEditorCeny świń

Ceny świń najwyższe w historii, a rolnik i tak dokłada do chowu. Ile zakłady mięsne płacą za tuczniki?

10.08.2022., 14:08h
Ceny świń rosną, ale w tempie bardzo powolnym. W tym tygodniu zakłady mięsne podniosły stawki raptem o 20-30 groszy, a część pozostawiła cenniki na niezmienionym poziomie. Jakiekolwiek zyski mają tylko więksi hodowcy, reszta dokłada do interesu. I nie ma znaczenia fakt, że ceny żywca są obecnie najwyższe w historii. Jakie są aktualne ceny świń w Polsce i UE? Sprawdź w naszej SONDZIE!

Ceny tuczników najwyższe w historii, a rolnik i tak dokłada do chowu

Ceny tuczników powoli pną się w górę. Ale podwyżki nie są duże, mimo iż surowca na rynku brakuje. Rolnicy zwracają uwagę, że choć ceny skupu są obecnie na rekordowych, najwyższych w historii poziomach, to wzrost kosztów produkcji powoduje drastyczny spadek opłacalności chowu. Zakłady mięsne tłumaczą jednak, że też odczuwają skutki inflacji, dlatego korygują cenniki w górę w ostateczności.

Obecnie ceny skupu tucznika z ubojni i zakładów mięsnych wahają się w granicach: od 6 zł/kg do 7 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 8,80 zł/kg, ale pojawiają się ofert nawet po 9,30 zł/kg.

Z kolei z danych KOWR i MRiRW wynika, że na rynku krajowym w dniach 25–31.07.2022 r. odnotowano dalszy wzrost cen skupu żywca wieprzowego, a stawki były najwyższe w tym roku. Zakłady mięsne kupowały świnie rzeźne średnio po 7,07 zł/kg, o 1 proc. drożej niż w poprzednim tygodniu oraz o 2 proc. drożej niż przed miesiącem. Cena żywca wieprzowego była o 39,5 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2021 r. Rok temu rolnicy za tucznika dostawali 5,07 zł/kg, a dwa lata temu 4,87 zł/kg. 

- Na rynku krajowym zauważalne jest większe zainteresowanie żywcem wieprzowym. Ceny skupu rosną pełzająco z każdym tygodniem. Średnia krajowa w klasie E przekroczyła poziom 9 zł/kg - podkreśla Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig. 


Polsus: ceny tuczników nadal są za niskie

Natomiast jak wyjaśnia rzecznik prasowy PZHiPTC POLSUS Bartosz Czarniak, stawki za tuczniki są nadal na tyle niskie, że o zadowalającym zysku można mówić tylko przy uzyskaniu efektu skali. 

- Mały zysk jednostkowy będzie niezadowalający dla kogoś kto produkuje 100 tuczników, ale dla innego, który ma 1000 tuczników, ten zysk już może być wystarczający. Dlatego niestety coraz większą rolę odgrywają duzi gracze, którzy są w stanie zapewnić nie jeden, a kilka samochodów na raz w regularnym odstępie czasowym - wyjaśnia ekspert. 

Jednak w jego ocenie stawki za tuczniki będą rosły.

- Ostatni czas, gdy cenę starano się zbijać, a handel nie chciał również podwyższać cen za mięso, spowodowały, że brakuje loch, brakuje prosiaków i tuczników od tych loch, a co za tym idzie – kto chce kupić wieprzowinę, będzie musiał za nią zapłacić. Dlaczego wiec jeszcze 2-3 tygodnie temu zakłady w Niemczech pragnęły zbić cenę? Właśnie dlatego – wiedziały, że pogłowie spada i że to była ostatnia szansa, aby wpłynąć na obniżkę i nabyć żywiec w relatywnie niskiej cenie - wyjaśnia Czarniak.


Koniec zastoju w Niemczech. Cena skupu tuczników wreszcie poszła w górę

W Niemczech na rynku trzody chlewnej wreszcie po siedmiu tygodniach zastoju drgnęły ceny świń! Dziś, 10 sierpnia, na dużej giełdzie VEZG ceny tuczników w klasie E poszły w górę o 8 centów. Stawka wynosi 1,93 euro/kg i będzie obowiązywała do 17 sierpnia.

- Podaż świń do uboju dostępnych w Niemczech nadal spada i zaspokaja rosnący popyt pod koniec wakacji. Wzrost cen trzody chlewnej jest więc efektem tej sytuacji - wyjaśnia Zrzeszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).

Również w krajach UE pojawiły się kolejne pozytywne sygnały rynkowe.

- Uczestnicy rynku przewidują poprawę sytuacji rynkowej w II połowie 2022 r. na skutek spadku pogłowia świń, niskiej podaży żywca wieprzowego, spadków cen pasz i utrzymania konsumpcji na stabilnym poziomie - wyjaśnia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig. 

Polpig zaznacza, że z powodu upałów coraz mniej tuczników trafia do rzeźni. W Hiszpanii waga rzeźna spadła o 2,5 kg w stosunku do roku ubiegłego, a cena skupu wzrosła o kolejny 1 eurocent. Podobnie we Francji podniesiono ceny skupu o 1 eurocent. Natomiast Dania zwiększa wysyłki wieprzowiny do Azji, co tłumaczy wzrost ceny o 3 eurocenty. 

Świnie w Niemczech tańsze niż w Polsce

Jak informuje KOWR, w ostatnim tygodniu lipca br. unijni dostawcy za świnie rzeźne klasy E uzyskiwali przeciętnie 193,44 EUR/100 kg. W Polsce cena świń rzeźnych tej klasy, wyrażona w euro była o 1,13 EUR/100 kg wyższa niż średnio w UE i wyniosła 194,57 EUR/100 kg.

Drożej niż w Polsce trzodę chlewną skupowano m.in. na rynku francuskim i hiszpańskim, a taniej – na rynku niemieckim, duńskim i niderlandzkim.

Czy ceny świń wzrosną?

W ocenie ekonomistów PKO BP w drugiej połowie roku ceny żywca mają być wyższe w ujęciu rocznym o 33-45 proc. Czyli będą się wahać w przedziale 5,70-6,30 zł. 

Natomiast analitycy Credit Agricole przewidują, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 7,00 zł/kg oraz 6,00 zł/kg na koniec 2023 r.

Mimo obserwowanego w ostatnich tygodniach wyhamowania podwyżek cen tuczników na giełdzie VEZG uważamy, że kolejne kwartały przyniosą kontynuację wzrostu cen skupu trzody chlewnej - czytamy w letnim wydaniu AgroMapy Credit Agricole.

Niestety, mimo rekordowych cen skupu poprawa opłacalności produkcji świń jest nieznaczna.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 5 sierpnia 2022 roku?

Z sondy przeprowadzonej przez dziennikarzy „Tygodnika Poradnika Rolniczego” w piątek 5 sierpnia 2022 roku wynika, że ceny skupu świń w większości skupów ponownie spadły.

A oto jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 6,45 zł/kg (bez zmian);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 6,10-6,80 zł/kg (bez zmian);

Łódzkie:

  • Marciniak, Sędzimirowice – 6,60 zł/kg (wzrost o 30 gr),
  • Złotex, Złoczew - 6,50 zł/kg (bez zmian),
  • PPHU Kawiks Patoki - 6,30-6,70 zł/kg (bez zmian);

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 6,60 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 6,00-6,80 zł/kg (wzrost o 20-40 gr) oraz 8,80 zł/kg wbc kl.E (wzrost o 60 gr);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – 6,20-6,70 zł/kg (bez zmian);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 6,80 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 6,70-7,00 zł/kg (wzrost o 10-30 gr)
  • Mróz – 8,40 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian);

Kamila Szałaj
fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 19:04