Cena tuczników runęła w dół nawet o 1 zł! Ile aktualnie zakłady mięsne płacą za świnie? arch.
StoryEditorCeny świń spadają!

Cena tuczników runęła w dół nawet o 1 zł! Ile aktualnie zakłady mięsne płacą za świnie?

23.08.2023., 18:05h
Na rynku trzody chlewnej prawdziwe trzęsienie ziemi. Ceny spadają na łeb, na szyję. Niektóre zakłady obniżyły cenniki nawet o 1 zł/kg i za wbc oferują już tylko 10 zł! Niestety, zdaniem analityków to nie koniec przecen. Jakie są aktualne ceny świń w Polsce? Sprawdź w naszej SONDZIE.

Ceny tuczników w Polsce niższe nawet o 1 zł

Ceny świń w Polsce spadają kolejny tydzień z rzędu, i to mocno. Prawie wszystkie monitorowane przez nas zakłady mięsne obniżyły stawki. ZM Mościbrody płacą już o 1 zł mniej za wagę poubojową, a Wierzejki nawet o 80 gr mniej za żywiec.

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 7,20 zł/kg do 8,40 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą średnio ok. 10 zł/kg.

Z danych KOWR i MRiRW wynika natomiast, że na rynku krajowym w dniach 7 – 13.08.2023 r. tak jak tydzień wcześniej cena żywca wieprzowego w Polsce uległa obniżeniu. Zakłady mięsne monitorowane w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, skupowały świnie rzeźne średnio po 8,31 zł/kg, o ponad 3 proc. taniej niż w poprzednim tygodniu oraz o 9 proc. taniej niż przed miesiącem. Cena tego żywca była o 15 proc. wyższa niż przed rokiem.

Eksperci: obniżki potrwają jeszcze minimum do końca września

Według ekspertów na rynku trzody chlewną pojawią się dwa trendy, które doprowadzą do bardzo niekorzystnego efektu dla producentów trzody.

- Już od ponad dwóch tygodni obserwujmy obniżki cen tuczników na rynku europejskim, niestety prognozy wskazują, że te obniżki potrwają jeszcze minimum do końca września. Wzrost pogłowia trzody chlewnej w ostatnim kwartale, będzie miał wpływ na brak wzrostów cen w skupach - zauważa Wielkopolska Izba Rolnicza.

Zdaniem IZby polski sektor trzodowy potrzebuje zmian strukturalnych.

- Powinniśmy odbudować pogłowie loch i uniezależnić się od importu warchlaka. Do tego potrzebne są zmiany w prawie budowlanym. Fermy powinny mieć dalej charakter gospodarstw rodzinnych z własną bazą paszową i podwyższonymi warunkami dobrostanu, tak aby dodatkowo skorzystać z pieniędzy unijnych oraz premii, którą konsument w przyszłości będzie chciał zapłacić. Jeśli tak się nie stanie, to grozi nam ogromna koncentracja produkcji wieprzowiny w oparciu o kapitał globalny - ocieniają eksperci WIR.

W Niemczech ceny świń bez zmian po dużych spadkach

Natomiast w Niemczech dużej giełdzie VEZG ceny świń po ostatnich dużych obniżkach pozostały bez zmian. Stawka za tuczniki utrzymała się na poziomie 2,30 euro/kg. Będzie obowiązywała do 30 sierpnia. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 10,28 zł/kg.

-  Na niemieckim rynku tuczników podaż zaspokaja popyt ze strony rzeźni. Ceny pozostają niezmienione - wyjaśnia Stowarzyszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).

Ceny świń spadają także w UE

Podobny kierunek zmian cen odnotowano w UE. W drugim tygodniu sierpnia br. unijni dostawcy za świnie rzeźne klasy E uzyskiwali średnio 242,70 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej, o 1,1 proc. mniej niż tydzień wcześniej oraz o 3 proc. mniej niż przed miesiącem. Żywiec wieprzowy był jednak o 23 proc. droższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce rolnik za świnie dostaje mniej niż w Niemczech

Cena żywca wieprzowego tej klasy w Polsce wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się na poziomie 244,67 EUR/100 kg i była o 1,97 EUR/100 kg wyższa niż średnio w UE. Wśród największych producentów wieprzowiny niższe niż w Polsce ceny notowano m.in. w Niderlandach, zaś wyższe – w Hiszpanii i w Niemczech.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 18 sierpnia 2023 roku (w porównaniu do cen z 11 sierpnia 2023)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 7,50 zł/kg (spadek o 20 gr);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 7,50-8,00 zł/kg (spadek o 50-80 gr);

Łódzkie:

  • Złotex, Złoczew - 7,90 zł/kg (bez zmian);
  • Marciniak, Sędzimirowice – 7,90 zł/kg (bez zmian);
  • Kawiks Patoki - 8,00 zł/kg (spadek o 60 gr);

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 7,90 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 10 zł/kg wbc kl. E (spadek o 1 zł);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – 7,80-8,30 zł/kg (wzrost o 20-30 gr);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 8,40 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 7,20-7,80 zł/kg (spadek o 40 gr);
  • Mróz – 9,80 zł/kg (wbc kl. E) (spadek o 50 gr);

Kamila Szałaj
fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. maj 2024 04:51