Ceny świń rosną, ale powoli. Ile zakłady mięsne płacą aktualnie za tuczniki Polsce?Dominika Stancelewska
StoryEditorCeny świń

Ceny świń rosną, ale powoli. Ile zakłady mięsne płacą aktualnie za tuczniki Polsce?

06.11.2023., 12:01h
Po dużych obniżkach we wrześniu i październiku, ceny świń wreszcie zaczęły się stabilizować. Niektóre zakłady zdecydowały się nawet na podwyżki. Analitycy spodziewają się kolejnych wzrostów, ale ostrzegają, że nad rynkiem wieprzowiny gromadzą się czarne chmury. Dlaczego? Jakie są aktualne ceny świń w Polsce? Sprawdź w naszej SONDZIE.

Cen świń: niektóre zakłady oferują podwyżki

Spadek ceny tuczników w Polsce wyhamował. Tylko część monitorowanych przez nas zakładów mięsne obniżyła swoje cenniki, a kilka zaoferowało nawet podwyżkę na poziomie 10 gr/kg/wż. Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 6,75 zł/kg do 7,80 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9,20 zł/kg. 

 Na krajowym podwórku tuczniki w klasie E w ostatnim tygodniu były skupowane po 9,40-9,45 zł/kg, czyli bez zmian w stosunku do tygodnia wcześniejszego - wyjaśnia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

Z danych MRiRW wynika natomiast, że w dniach 23-29.10.2023 r. zakłady objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW kupowały żywiec wieprzowy średnio po 7,48 zł/kg, o 1,1 proc. taniej niż w poprzednim tygodniu i o 8,7 proc. taniej niż przed miesiącem. Cena świń rzeźnych była o 6,8 proc. wyższa niż przed rokiem. Warto dodać, że miesiąc temu cena żywca wynosiła 8,20 zł.

Notowania cen świń na dużej giełdzie w Niemczech bez zmian

Jedną z przyczyn stabilizacji cen świń w Polsce jest fakt, że w Niemczech notowania tuczników na dużej giełdzie VEZG kolejny tydzień z rzędu pozostały niezmienione. Stawka za tuczniki ustalona 1 listopada nadal wynosi 2,10 euro/kg. Będzie obowiązywała do 8 listopada. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 9,37 zł/kg. 

Stabilizują się ceny świń w UE 

​Jak zaznaczają analitycy ING, także i w innych krajach UE po dość sporych obniżkach we wrześniu i październiku, ceny żywca wieprzowego w większości krajów Unii Europejskiej zaczęły się stabilizować.

- Widoczny był duży spadek eksportu poza Wspólnotę i niższa konsumpcja mięsa. Obydwie kwestie były spowodowane stosunkowo wysokimi cenami wieprzowiny w stosunku do wcześniejszego roku - tłumaczą analitycy ING.

Czy Święta podniosą ceny świń w Polsce?

​Ale polscy rolnicy upatrują podwyżek w kolejnych tygodniach z uwagi na zbliżający się sezon świąteczny.​

​-  Krajowy rynek trzody podążał za sytuacją w Niemczech. Producenci upatrują możliwości podwyżek w kolejnych tygodniach z uwagi na zbliżający się sezon świąteczny. Może on wpłynąć na większe zapotrzebowanie na surowiec wskutek umocnienia wewnętrznej konsumpcji  - oceniają analitycy ING.

Również w ocenie Bartosza Czarniaka z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus podwyżki są możliwe. 

- Zacznie się już okres przygotowawczy do Świąt Bożego Narodzenia oraz Sylwestra, a to zawsze okres wzmożonego handlu, przygotowań do spotkań rodzinnych, a przede wszystkim imprez noworocznych oraz karnawałowych. Czy zatem ceny w listopadzie będą szły do góry? Bardzo realne, tym bardziej, że z kolejnych krajów UE płyną do nas informacje o spadku pogłowia (w Belgii o 7,3 proc.) - tłumaczy Czarniak.

Natomiast Polpig ocenia, że Święta mogą wpłynąć na ceny bardziej niż zazwyczaj.

- Na rynku unijnym niskie zapasy wieprzowiny przy zwiększonych zamówieniach w okresie przedświątecznym mogą poprawić popyt na wieprzowy żywiec rzeźny, a wpływ zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia może być większy na rynek niż zazwyczaj. W Polsce, ten pozytywny scenariusz jest jednak uzależniony od wzrostu cen żywca wieprzowego w Niemczech - wyjaśnia Polpig.

Spada produkcja wieprzowiny w UE, ale na świecie rośnie

Rolnicy nie mogą być jednak pewni swojej przyszłości, bo nad rynkiem wieprzowiny gromadzą się czarne chmury. Niekorzystne dla branży mięsnej UE prognozy USDA mówią, że zarówno produkcja, jak i eksport miesa mają mocno spaść. Tę lukę zapełnią jednak kraje trzecie, które zwiększą sprzedaż i podaż.

- W UE Zgodnie z październikowymi danymi USDA szacunki globalnej produkcji wieprzowiny w 2023 r. wyniosą 115,5 mln t. To o niemal 1 mln t więcej niż w 2022 r. Niższa produkcja w UE i w Chinach jest w większości równoważona przez większą produkcję w Brazylii, w Wietnamie i w Stanach Zjednoczonych. Prognozuje się, że produkcja wieprzowiny w UE będzie rok do roku niższa o 2 proc. niższa i wyniesie 21,2 mln ton. Widoczny w tym roku spadek loch w UE doprowadzi do zmniejszenia pogłowia w przyszłym roku o 1 proc. do poziomu 10,3 mln sztuk - ocenia w najnowszym raporcie USDA.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 3 listopada 2023 roku (w porównaniu do cen z 27 października 2023)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

 • Kwiecińscy, Żnin - 6,75 zł/kg (bez zmian);

Lubelskie:

 • ZM Wierzejki – 6,80-7,30 zł/kg (spadek o 20 gr);

Łódzkie:

 • Złotex, Złoczew - 7,00 zł/kg (bez zmian);
 • Marciniak, Sędzimirowice – 7,10 zł/kg (bez zmian);
 • Kawiks Patoki - 7,30 zł/kg (bez zmian);

Małopolskie:

 • PW Laskopol Limanowa – 7,30 zł/kg (wzrost o 10 gr);

Mazowieckie:

 • ZM Mościbrody – 9,20 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);

Podlaskie:

 • ZM Bost, Turośń Kościelna – 7-7,40 zł/kg (bez zmian);

Podkarpackie:

 • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,80 zł/kg (wzrost o 10 gr);

Wielkopolska:

 • Jóźwiakowski – 6,80-7,30- zł/kg (bez zmian);
 • Mróz – 9,10 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian);

image
Czarne chmury nad rynkiem mięsa

Produkcja mięsa w UE mocno spada. Zarobią na tym kraje trzecie

Kamila Szałaj
fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. luty 2024 06:04