Jakie są ceny świń w Polsce na koniec listopada 2023?Dominika Stancelewska
StoryEditorCeny świń

Jakie są ceny świń w Polsce na koniec listopada 2023?

29.11.2023., 18:00h
Mimo okresu świątecznego, ceny świń w Polsce nie rosną. Rolnicy są zawiedzeni, ale zdaniem ekspertów bez impulsu ze strony rynku niemieckiego podwyżki będą trudne do zaakceptowania przez sektor przetwórczy. Jakie są aktualne ceny świń w Polsce? Sprawdź w naszej SONDZIE.

Bez impulsu ze strony rynku niemieckiego nie będzie podwyżek cen świń

Po kilku tygodniach obniżek, ceny żywca wieprzowego w Polsce zaczynają się stabilizować. Tylko część monitorowanych przez nas zakładów mięsnych podniosła swoje cenniki o 10-20 groszy. Reszta zostawiła je bez zmian.

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 6,05 zł/kg do 7,70 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9,40 zł/kg. 

 W Polsce, po wcześniejszych wzrostach cena skupu tuczników pozostaje stabilna (około 9,50-9,60 zł/kg w przeliczeniu na wagę poubojową). Dalsze wzrosty cenowe bez impulsu ze strony rynku niemieckiego będą trudne do zaakceptowania przez sektor przetwórczy. Różnica między krajowym rynkiem tuczników a ceną VEZG wynosi ponad 0,30 zł/kg, a niski kurs euro do złotówki zachęca do większego importu żywca i wieprzowiny z krajów zachodnich.  - wyjaśnia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

Z danych MRiRW wynika natomiast, że na rynku krajowym w dniach 13–19.11.2023 r. zakłady mięsne objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW kupowały świnie rzeźne przeciętnie po 7,62 zł/kg, o 1 proc. drożej niż tydzień i miesiąc wcześniej. Jednocześnie cena żywca wieprzowego była o 7 proc. wyższa niż przed rokiem.

Ceny cen świń w Niemczech bez zmian

Jedną z przyczyn stabilizacji cen świń w Polsce jest fakt, że w Niemczech notowania tuczników na dużej giełdzie VEZG kolejny tydzień z rzędu pozostały niezmienione. Stawka za tuczniki ustalona 29 listopada nadal wynosi 2,10 euro/kg. Będzie obowiązywała do 6 grudnia. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 9,12 zł/kg. 

Rekordowe ceny świń nie zahamowały spadku pogłowia

W Polsce pogłębiającym się wciąż problemem jest spadek pogłowia świń.

- Obok spadku pogłowia trzody chlewnej, kontynuowane są negatywne zmiany w jego strukturze, związane z obniżaniem się udziału loch. Tego procesu nie były w stanie zahamować rekordowe ceny żywca - podkreślają analitycy banku Pekao w najnowszym raporcie rynkowym i dodają, że w 2023 roku wyraźnej poprawie uległa relacja cen pasz do cen skupu, czemu sprzyjała obniżka cen gotowych mieszanek paszowych.

Zaznaczają, że dalsza redukcja stada loch cementuje niekorzystne zmiany w strukturze krajowego pogłowia.

- W połowie br. liczba loch stanowiła w Polsce zaledwie 6,1 proc. łącznego stada trzody chlewnej. Jeszcze 8 lat wcześniej ten udział wynosił powyżej 8 proc. Dla porównania, średni udział w grupie TOP10 producentów wieprzowiny w UE we wskazanym okresie również spadł, ale w mniejszej skali – z 8,2 proc. do 7,7 proc. - czytamy w bankowym raporcie.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 24 listopada 2023 roku (w porównaniu do cen z 17 listopada 2023)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

 • Kwiecińscy, Żnin - 6,95 zł/kg (bez zmian);

Lubelskie:

 • ZM Wierzejki – 6,80-7,40 zł/kg (bez zmian);

Łódzkie:

 • Złotex, Złoczew - 7,00 zł/kg (bez zmian);
 • Marciniak, Sędzimirowice – 7,50 zł/kg (wzrost o 20 gr);
 • Kawiks Patoki - 7,30 zł/kg (bez zmian);

Małopolskie:

 • PW Laskopol Limanowa – 6,05 - 7,40 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

 • ZM Mościbrody – 9,60 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);

Podlaskie:

 • ZM Bost, Turośń Kościelna – 7-7,40 zł/kg (bez zmian);

Podkarpackie:

 • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,70 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

 • Jóźwiakowski – 7-7,50- zł/kg (bez zmian);
 • Mróz – 9,30 zł/kg (wbc kl. E) (wzrost o 20 gr);

image
Ceny świń

Ceny świń rosną, ale powoli. Ile zakłady mięsne płacą aktualnie za tuczniki Polsce?

Kamila Szałaj
fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. marzec 2024 16:23