Telus chce odbudować pogłowie trzody chlewnej w Polsce. Mają pomóc w tym dotacje dla rolnikówMRiRW
StoryEditorJak rząd chce uratować polskiego schabowego?

Telus chce odbudować pogłowie trzody chlewnej w Polsce. Mają w tym pomóc dotacje dla rolników

11.10.2023., 14:55h
Minister rolnictwa Robert Telus poinformował, że w 2024 roku ruszy pilotaż programu odbudowy trzody chlewnej w Polsce. Rolnicy, którzy wezmą w nim udział będą mogli otrzymać dotacje oraz kredyty preferencyjne.

Telus: rolnicy otrzymają dotację na odbudowę pogłowia trzody chlewnej

11 października w gospodarstwie trzodziarskim Tomasza Wachulca w Dziwle k. Piotrkowa Trybunalskiego minister rolnictwa Robert Telus ogłosił strategię odbudowy pogłowia trzody chlewnej. Poinformował, że pilotażowy program rusza w 2024 roku, a jego celem jest zwiększenie pogłowia loch i warchlaków w kraju.

Szef resortu rolnictwa wyjaśnił, że w programie weźmie udział około 50 hodowców utrzymujących lochy. Otrzymają oni wsparcie w postaci dotacji i kredytu na budowę lub odbudowę chlewni. Przez pierwsze dwa lata państwo ma spłacać 100 proc. odsetek od kredytu, a przez następne dwa - 50 proc. 

- Kredyt będzie do 60 procent, a dotacja na wyposażenie w wysokości do 65 procent – dodał minister. Zaznaczył, że stado powinno wynosić 50-600 sztuk, a minimalny okres utrzymania 10 lat.

- Zwrot dotacji będzie proporcjonalny do czasu. Jesteśmy jednak otwarci na sugestie, ponieważ to hodowcy wiedzą, co jest najlepsze dla branży – podkreślił minister. I dodał, że na pierwszy rok działania programu przeznaczono 250 mln zł, a planowana kwota akcji kredytowej wynosi 2,4 mld zł, w tym kwota na gwarancje to 384 mln zł i kwota na spłatę odsetek 531 mln zł.

Minister poinformował ponadto, że trwają dyskusje co do długości funkcjonowania programu i według niego powinien on trwać nie 5, ale 10 lat. Zapowiedział też przygotowanie specustawy, która ułatwi uzyskanie pozwoleń na budowę. 

Telus: w następnym roku pogłowie loch ma wzrosnąć o 200 tys. sztuk.

Telus wyjaśnił, że dzięki uruchomieniu programu w przyszłym roku pogłowie loch ma się zwiększyć o 200 tys. nowych sztuk. Obecnie wynosi ok. 500 tys. sztuk.

- Chcemy zwiększyć liczbę loch i warchlaków w kraju i postawić na polską hodowlę. Obecnie aż 80 proc. prosiąt i warchlaków jest sprowadzanych z zagranicy – zaznaczył minister rolnictwa Robert Telus. 

Ciecióra: 25 mln zł na budowę biogazowni

Wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra dodał, że misją resortu jest zasiedlenie istniejących już chlewni, dlatego rząd będzie wspierał finansowo rolników, aby zachęcić ich do wznowienia produkcji trzody chlewnej. Poinformował też, że będą uruchomione dotacje na budowę biogazowni rolniczych.

- Chcemy, aby polskie gospodarstwa, szczególnie te z chlewniami, były bardziej przyjazne dla środowiska. Dlatego przewidujemy znaczące środki na dotacje dla biogazowni i całą politykę OZE - aż do 25 mln zł na budowę biogazowni – podkreślił Ciecióra i dodał, że dzięki programowi odbudowy trzody chlewnej, rząd zamierza zapełnić lukę w produkcji zwierząt.

- Naszą misją jest zasiedlenie istniejących już chlewni. Dlatego będziemy je wspierać finansowo, aby zachęcić rolników do wznowienia produkcji trzody chlewnej – wyjaśnił Telus.

Obecnie w Polsce pogłowie świń wynosi 9,5 mln sztuk. Co roku notowana jest redukcja pogłowia we wszystkich grupach: prosiąt, warchlaków, tuczników i loch.  

image
Ceny świń

Świnie w Niemczech najtańsze od lutego. Jakie są aktualne ceny tuczników w Polsce?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 19:59