Rosja przedłużyła umowę zbożową, ceny zbóż i rzepaku runęły na MatifieEnvato
StoryEditorSilne spadki na Matifie

Ceny zbóż i rzepaku runęły na Matifie. Rosja przedłuża umowę zbożową

17.05.2023., 19:25h
Na Matifie trzęsienie ziemi po tym, jak Rosja przedłużyła umowę zbożową. Rzepak runął poniżej 400 euro, a pszenica i kukurydza zaliczyły nowe dołki. Polscy rolnicy alarmują, że w tej sytuacji ogłoszone dziś nowe dopłaty do zbóż mogą okazać się dalece niewystarczające...

Umowa zbożowa przedłużona do 18 lipca

Rosja, która od tygodni straszyła wycofaniem się z umowy zbożowej, ostatecznie zgodziła się na jej przedłużenie o 60 dni. Umowa, na mocy której Ukraina może eksportować swoje zboża przez porty Czarnego Morza wygasa 18 lipca 2023 r. Poinformował o tym prezydent Turcji Tayyip Erdogan.

- Umowa dotycząca korytarza zbożowego przez Morze Czarne została przedłużona o dwa miesiące dzięki wysiłkom Turcji – wyjaśnił Erdogan w telewizyjnym przemówieniu.

Wicepremier Ukrainy Oleksandr Kubrakov zaznaczył, że Ukraina z zadowoleniem przyjmuje przedłużenie umowy, ale Rosja nie może jej sabotować.

- Podziękowania należą się naszym partnerom – ONZ i Turcji za wysiłki na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa żywnościowego. Głównym wyzwaniem jest teraz skuteczna realizacja umowy zbożowej poprzez likwidację sztucznych barier – wyjaśnił na Twittrze wicepremier Ukrainy Oleksandr Kubrakov.

Umowa zbożowa: wywieziono już ponad 30 mln ton zboża 

Umowa zbożowa miała wygasnąć 18 maja. Rosja groziła jej zerwaniem, jeśli nie będzie mogła swobodnie eksportować swoich nawozów i płodów rolnych. Od podpisania umowy, czyli od lipca 2022 r., korytarzem morskim udało się wywieźć z Ukrainy około 30 milionów ton zbóż, w tym 625 tys. ton na statkach Światowego Programu Żywnościowego.

Rzepak runął poniżej 400 euro. Pszenica i kukurydza zaliczyły nowe dołki

W odpowiedzi na przedłużenie umowy na giełdzie Matif nastąpił gwałtowny spadek cen. Pszenica w kontraktach na wrzesień potaniała o 9 euro. Jej cena na zamknięciu wyniosła zaledwie 225,50 euro/t. Czerwcowe notowania kukurydzy spadły natomiast o 7,50 euro – do poziomu 219,25 euro/t. Trzęsienie ziemi zaliczył także rzepak, który przebił barierę 400 euro/t. Jego ceny w kontrakcie na sierpień obniżyły się o 12,25 euro - do 396,50​ euro/t. To cena najniższa od jesieni 2020 roku!

Co będzie z cenami zbóż w Polsce?

Niestety, można się spodziewać, że spadki cen na Matifie przełożą się także na obniżki w polskich skupach, tym bardziej, że  ostatnio notujemy wyraźny wzrost rynkowej podaży ziarna na rynku krajowym. Ma to związek z uruchomionymi dopłatami do zbóż i rzepaku. Rolnicy muszą je sprzedać do 30 czerwca, żeby otrzymać wsparcie. 

Rolnicy: 3025 zł dopłaty do pszenicy nie wystarczy 

W związku z tymi gwałtownymi obniżkami na Matifie rolnicy już alarmują, że ogłoszone dziś nowe dopłaty do pszenicy w wysokości 3025 zł/ha mogą okazać się niewystarczające, bo ceny w Polsce zaraz polecą w dół. Trzymają więc ministra Roberta Telusa za słowo, który obiecał, że jeśli pszenica znów potanieje, podniesie stawkę pomocy.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. lipiec 2024 05:18