Archiwum redakcjiArchiwum redakcji
StoryEditorCena kukurydzy

Dramat! "Cena mokrej kukurydzy spadła do 300 zł". Rolnicy żądają dopłat

25.09.2023., 10:00h
Okres zbioru kukurydzy na kiszonkę powoli dobiega końca. Rolnicy zaczynają kosić pierwsze pola tej uprawy, z której ziarno ma zostać sprzedane. O tym, że ceny kukurydzy będą niskie rolnicy wiedzieli już od dawna, okazuje się jednak, iż skupy oferują im zaledwie 300 zł/t mokrego ziarna.

Sytuacja na rynku kukurydzy niepokoi rolników

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz 22 września 2023 r. wystosował pismo do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Roberta Telusa, z prośbą o podjęcie natychmiastowej interwencji mającej na celu zapewnienie stabilności i godziwych warunków handlu płodami rolnymi. Przedstawiciel rolników przyznał, że są oni zaniepokojeni obecną sytuacją na rynku kukurydzy i obawiają się poniesienia strat.

Jaka jest cena kukurydzy w skupie?

Jak wynika z pisma skierowanego do ministra rolnictwa, rolnicy zaobserwowali brak zainteresowania zakupem kukurydzy przez podmioty skupowe. Zdaniem KRiR, ceny kukurydzy na rynku wynoszą jedynie ok. 300 zł/t mokrego ziarna.

Kryzys w rolnictwie – niskie ceny kukurydzy

Rolnicy alarmują o tym, że niskie ceny kukurydzy doprowadzą ich gospodarstwa do utraty płynności finansowej, a w końcu do bankructwa, o obciążeniu finansowym nie wspominając.

Jakie pomysły na podwyżki cen kukurydzy mają rolnicy?

Rolnicy uważają, że kryzysowej sytuacji na rynku kukurydzy można jeszcze zapobiec poprzez kontynuowanie programu dopłat do upraw kukurydzy, pozwalającego na zrekompensowanie rolnikom strat wynikających z obecnych cen.

Trudna sytuacja na rynku zbóż

Z problemami borykają się również producenci innych zbóż, takich jak:

  • pszenica,
  • żyto,
  • jęczmień.

Ich cena także jest niska, a dochody rolników spadają. Nie inaczej wygląda sytuacja rolników prowadzących uprawę rzepaku, którego cena także jest niska.

Wsparcie dla podmiotów skupujących zboże

Zdaniem KRiR, obecna sytuacja ma swój początek w poprzednim roku, ponieważ wtedy skupy odkupiły od rolników ziarno po cenach wyższych, a teraz muszą się mierzyć z obniżkami cen na giełdach, które przekładają się na znaczny spadek wartości zapasów. W związku z powyższym KRIR zaapelował również do Ministerstwa Rolnictwa o uruchomienie wsparcia dla podmiotów borykających się z problemami finansowymi dotyczącymi zakupów na rynku rolno-spożywczym.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: KRiR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2023 07:14