Firmy będą się spowiadać ministrowi, ile zboża kupiły od rolników Codziennie!TPR
StoryEditorKryzys zbożowy trwa

Firmy będą się spowiadać ministrowi, ile zboża kupiły od rolników. Codziennie!

11.05.2023., 14:02h
Firmy skupujące zboże i rzepak od jutra będą musiały codziennie przekazywać ministerstwu rolnictwa informacje o tym, ile ziarna i nasion kupiły od rolników. Ile podmiotów zostanie objętych tym obowiązkiem? Po co ministerstwu te dane?

Skup zbóż nie idzie po myśli ministerstwa rolnictwa

Znaczny eksport zbóż z Ukrainy powoduje znaczącą destabilizację rynku w Polsce. Spadają także ceny skupu. Resort rolnictwa stara się ugasić ten pożar, uruchamiając kolejne programy dopłat do zbóż, nawozów, transportu czy budowy silosów. Próbuje też udrożnić eksport ziarna. Problem polega jednak na tym, że brakuje rzetelnych danych mówiących o tym, ile jeszcze zbóż jest w magazynach rolników i w punktach skupu. Minister Telus twierdzi, że u rolników jest ok. 2,7 mln ton, rolnicy mówią nawet o 10 mln ton.

Drugą kwestią jest to, że skup zbóż nie idzie po myśli ministerstwa, bo według sondażu przeprowadzonego przez ARiMR, od pierwszego monitoringu, czyli od lutego, sprzedano jedynie 40 proc. ziarna.

- 2,5-2,7 miliona ton jeszcze zostało - powiedział minister Telus. Przyznał, że wynik ten jest mniejszy od jego oczekiwań. 

Firmy skupujące będą musiały raportować, ile zboża i rzepaku kupiły od rolników

Żeby uporządkować wiedzę o ilości zbóż sprzedawanych przez rolników, resort rolnictwa zamierza zbierać informacje o wielkości skupu produktów rolnych, głównie zbóż i rzepaku. W opublikowanym właśnie projekcie rozporządzenia w tej sprawie, minister rolnictwa proponuje, by skupy codziennie przekazywały mu, ile zboża i rzepaku skupiły od rolników.

- Nadmierny przywóz z Ukrainy spowodował destabilizację krajowego rynku rolnego, co uzasadnia potrzebę bieżącego monitorowania wielkości skupu ww. artykułów rolno-spożywczych – wyjaśnia resort rolnictwa.

Kto będzie musiał przekazywać dane o tym, ile skupił zboża i rzepaku?

Obowiązkowi przekazywania danych dotyczących wielkości skupu będą podlegali przedsiębiorcy, wskazani przez ministerstwo, którzy będą dokonywali skupu artykułów (w szczególności ziarna zbóż i rzepaku) bezpośrednio od rolnika. Według wyliczeń ministerstwa będzie to 1500 skupów. Z rozporządzenia nie wynika, czy dane te będą musieli ujawnić także hodowcy świń czy drobiu, którzy też skupują zboże od rolników. O wyjaśnienie tej kwestii poprosiliśmy ministerstwo rolnictwa. 

W jaki sposób skupy będą informować o tym, ile zboża i rzepaku skupiły?

Szczegółowe informacje dotyczące sposobu, formy, oraz zakresu przekazywanych informacji przedsiębiorca otrzyma w zawiadomieniu od ministra rolnictwa. Z rozporządzenia wynika, że dane te mają być przekazywane codziennie do godziny 12.00 za poprzedni dzień.

- Zebrane informacje pozwolą na bieżącą analizę sytuacji rynkowej, na podstawie której administracja państwowa będzie mogła podejmować właściwe decyzje – twierdzi resort rolnictwa.

Rozporządzenie ma wejść w życie 12 maja 2023 roku. 

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. wrzesień 2023 06:26