Minister Robert Telus podczas wizyty w jednym z magazynów ElewarruMRiRW
StoryEditorKryzys zbożowy się nakręca

Niektóre punkty wstrzymały skup zbóż. Telus: przygotowujemy specjalną pomoc

19.05.2023., 16:11h
Część firm wstrzymała skup zbóż, bo grozi im utrata płynności finansowej. Minister rolnictwa Robert Telus zapowiedział uruchomienie wsparcia dla tych punktów. Na jaką pomoc mogą liczyć?

Część skupów w Polsce przestała przyjmować zboże

Minister rolnictwa Robert Telus spotkał się dziś z rolnikami w punkcie skupu zboża w Nowych Proboszczewicach k. Płocka. Na konferencji po wizycie poinformował, że część skupów w Polsce przestała przyjmować zboże.

- Niektóre punkty wstrzymały skup, ze względu na to, że nie mają płynności finansowej. Mamy tę wiedzę – wyjaśnił Telus.

Telus: przygotowujemy specjalną pomoc

Minister zakomunikował, że przygotowuje dla tych firm specjalną pomoc. Mają to być niskooprocentowane kredyty z dopłatą Skarbu Państwa.

- Szukamy rozwiązania kredytowego dla tych firm, które skupowały i skupują zboża od rolników, a które też znalazły się w sytuacji kryzysowej, związanej z wojną, którą wywołał Putin. Pracujemy w tej chwili nad kredytem dla tych firm. Byłby to kredyt z 2-procentowym oprocentowaniem. Myślę, że w najbliższych dniach znajdziemy rozwiązanie – poinformował minister rolnictwa.

Skup zboża idzie za wolno

Telus przyznał, że skup zboża przebiega wolniej niż się spodziewał. Z jego wyliczeń wynika, że  od ostatniego szacowania, czyli od lutego, rolnicy sprzedali 40 proc. zbóż ze swoich magazynów. Według szacunków pozostało jeszcze około 2-2,5 mln ton zboża.

- Jeszcze 60 proc. zbóż jest u rolników. Zachęcam do sprzedaży – zaznaczył Telus.

Jak dodał, rząd zauważył, że od kilku dni sprzedaż zboża przez rolników spada. Dlatego podjęto decyzję o zwiększeniu dopłat do sprzedawanego zboża.

Prezes Elewarr: mimo okoliczności, nie przerywamy tego skupu

Obecny na konferencji prezes Elewarr-u, Hubert Grzegorczyk poinformował, że wszystkie 17 punktów skupu Elewarru przyjmuje i nadal będzie przyjmować zboże od rolników. Przypomniał jednocześnie, że spółka modernizuje swoje magazyny i trwa ich rozbudowa w Braniewie.

- Nie tylko małe podmioty skupowe są narażone na stratę, ale również taka spółka jak Elewarr. Ale mimo tego nie przerywamy tego skupu. Dalej przyjmujemy zboże od rolnika i zachęcamy do sprzedaży – powiedział. Zaznaczył, że w porównaniu do ubiegłych lat, spółka notuje silny wzrost skupu. 

Ile zbóż wyeksportowaliśmy w tym roku? Gdzie?

Z danych resortu rolnictwa wynika, że w I kwartale 2023 roku z polski wyeksportowano 2,7 mln ton zbóż. W analogicznym okresie ubiegłego roku było to 1,6 mln ton. Od stycznia do marca tego roku przywieziono do Polski 1,1 mln ton zbóż, a rok temu jedynie 433 tys. ton.

W I kwartale 2023 r. Polska wyeksportowała 1,2 mln ton pszenicy wobec 415 tys. ton w I kwartale 2022 roku. Najwięcej tego ziarna trafiło do Niemiec (370,6 tys. ton), Nigerii (282,4 tys. ton), RPA (108,2 tys. ton), Arabii Saudyjskiej (62,7 tys. ton) i USA (prawie 46,5 tys. ton).

Z kolei w okresie I-III 2023 r. eksport kukurydzy z Polski wyniósł 1,26 mln ton wobec 948 tys. ton przed rokiem. Najwięcej sprzedaliśmy do Niemiec (563,5 tys.ton), do Holandii (206,3 tys.ton) i do Wielkiej Brytanii (94,5 tys. ton).

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. maj 2023 18:52