StoryEditorCeny rolnicze

Ceny zbóż eksplodowały na giełdach. Pszenica najdroższa w historii

02.03.2022., 17:03h
Wojna w Ukrainie coraz bardziej wpływa na rynki rolne. Ceny pszenicy na giełdach rosną w szalonym wręcz tempie. Do rekordowych poziomów zbliża się też rzepak – jego cena w ciągu kilku dni skoczyła o 90 euro. Jakie są kontrakty na pszenicę i na rzepak na giełdzie w Chicago i na paryskim Matif?

Ceny pszenicy biją absolutne rekordy. Nawet 390 euro/t

Ceny zbóż biją historyczne rekordy na światowych rynkach. Powód to  jest oczywiście jeden: wojna na Ukrainie i wstrzymany ruch statków na Morzu Czarnym i Azowskim. 

1 marca 2022 roku kontrakt na pszenicę na paryskiej giełdzie Matif wzrósł o 24,75 euro/tonę do 351,25 euro/tonę. Dzisiaj, czyli 2 marca ceny są jeszcze wyższe. Skoczyły nawet do 390 euro/t! To absolutny rekord cen pszenicy w historii notowań.

Również na giełdzie CBoT w Chicago pszenica uzyskuje dawno niewidziane ceny.

- Kontrakty terminowe na pszenicę po raz pierwszy od ponad dekady przekroczyły poziom 10 dolarów za buszel. Z kolei kukurydza jest najdroższa od dziewięciu lat. Cena oleju sojowego pobiła rekord - wymienia Bloomberg, cytowany przez PAP.

To nie koniec podwyżek cen zbóż?

Tak gwałtowna reakcja rynków na wojnę w Ukrainie oznacza, że sytuacja jest poważna, a ceny produktów rolnych będą rosły.

- Agresja Rosji na Ukrainę doprowadziła do przerwania łańcuchów dostaw, ograniczenia podaży i eksportu, zmieniając diametralnie sytuację na światowych giełdach - podkreśla Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej.

Przeczytaj także: Przez agresję Rosji na Ukrainę wzrośnie popyt na polskie zboża?

A eksperci dodają, że sytuacja ta może spowodować zakłócenia na rynkach zbożowych w dłuższej perspektywie czasowej – nawet w następnych latach.

Przez kilka dni cena rzepaku skoczyła o 90 euro!

Ceny rzepaku również kontynuowały swój historyczny wzrost. Kontrakt z maja 2022 r. wzrósł od 25 lutego o 90 euro do 838 euro! Nasiona z tegorocznych zbiorów wyceniane są już na 708,50 euro za tonę. 

Warto w tym miejscu podkreślić, że Ukraina jest najważniejszym zagranicznym dostawcą rzepaku dla UE. Na wzrost cen rzepaku wpływ ma drożejąca ropa. Jej cena skoczyła do 111 dolarów za baryłkę.

Przeczytaj również:

Jakie są ceny zbóż i rzepaku w Polsce? SONDA z 25 lutego

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. kwiecień 2024 16:51