StoryEditorWiadomości rolnicze

Czy przez kryzys na rynku mleka spadną ceny bydła mięsnego?

09.02.2023., 13:02h
Mleczarnie po raz kolejny obniżyły ceny mleka. Czy przez kryzys na tym rynku rolnicy zmagający się z wysokimi kosztami produkcji będą ograniczać pogłowie krów w swoich stadach? Jak to wpłynie na ceny bydła mięsnego?

Fala obniżek ceny mleka w skupie 

Sytuacja na rynku mleka jest coraz trudniejsza. Mleczarnie od początku roku stopniowo obniżają rolnikom ceny skupu. W styczniu jeden z największych odbiorców zaoferował o 43 groszy mniej, a w lutym stawki spadły nawet o 60 gr. Trend jest malejący, tym bardziej, że tanieje mleko przerzutowe i spadają notowania produktów mleczarskich na giełdzie GDT.
 
– Styczeń był miesiącem dostosowania cen mleka w skupie do możliwości płacenia za nie przez przetwórców. Mleczarnie zderzyły się z dużym problemem wzrostu kosztów działalności, co będzie przekładać się na ofertę cenową dla dostawców (…) Najbliższa perspektywa wskazuje na osłabienie cen produktów mleczarskich na rynkach międzynarodowych, w tym ryzyka odczuwalnego pogorszenia koniunktury gospodarczej na rynkach krajów zachodnich – wyjaśniają analitycy banku ING.
 
Czy spadki cen mleka mogą spowodować, że rolnicy zmagający się z wysokimi kosztami produkcji będą ograniczać pogłowie krów w swoich stadach? Tego nie da się wykluczyć, zwłaszcza, że dostawcy mleka już to zapowiadają.
 
–Zejście z ceną mleka poniżej 2,00 zł za litr dla rolnika...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. wrzesień 2023 18:57