agriculture industry, farming, people and animal husbandry concept - close up of young man or farmer with cows milk in bottle at cowshed on dairy farm
StoryEditorWiadomości rolnicze

Eksperci: latem ceny skupu mleka spadną poniżej 2 zł/l

10.03.2023., 16:03h
Analitycy rynkowi nie mają dobrych informacji dla polskich producentów mleka. Ich zdaniem cena skupu białego surowca nadal będzie spadać. Latem mleczarnie mogą oferować stawki nawet poniżej 2 zł/l. A jaka będzie cena mleka w 2023 i w 2024 roku?

Ceny mleka spadły najbardziej w historii

Od początku tego roku spadają ceny mleka. Mleczarnie obniżały stawki z miesiąca na miesiąc nawet o 50-60 groszy. Jak wyliczają w najnowszym, wiosennym wydaniu AgroMapy ekonomiści banku Credit Agricole, w styczniu korekta wyniosła 7,8 proc. m/m. To najsilniejszy miesięczny spadek w historii. 

Dlaczego mleko w skupie staniało?

Na niższe stawki w Polsce wpłynęły oczywiście taniejące produkty mleczne na światowym rynku. 

- W ostatnich miesiącach najsilniej obniżyły się ceny masła, odtłuszczonego mleka w proszku, pełnego mleka w proszku oraz serwatki. Jednocześnie istotnie zmniejszyła się dysproporcja pomiędzy cenami tłuszczu mlecznego i białka, odzwierciedlana różnicą pomiędzy cenami masła i odtłuszczonego mleka w proszku, choć pozostaje ona na wysokim na tle historycznym poziomie – czytamy w wiosennej AgroMapie.

Presję na ceny mleka wywiera także rosnąca dynamika jego produkcji wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych. 

Eksperci Credit Agricole podkreślają, że ożywienie produkcji mleka widoczne jest głównie w UE i USA. Natomiast na półkuli południowej obserwowany jest spadek produkcji związany z niekorzystnymi warunkami agrometeorologicznymi. 

- Ożywienie produkcji mleka zbiegło się w czasie z osłabieniem światowego popytu na produkty mleczne, w znacznym stopniu będącego konsekwencją silnego wzrostu ich cen odnotowanego w poprzednich kwartałach, dokonującego się w warunkach obniżającej się siły nabywczej konsumentów w skutek rosnącej inflacji – zaznaczają ekonomiści.

Dodają, że niekorzystne dla światowego popytu na produkty mleczne było także wyraźne obniżenie popytu w Chinach. Kraj ten jest ich największym światowym importerem. 

Jakie będą ceny mleka w 2023 i w 2024 roku?

Zdaniem analityków Credit Agricole, światowy rynek mleka pozostanie w spadkowej fazie cyklu do III kw. 2024 roku, a cena skupu mleka w kolejnych kwartałach będzie kształtować się w trendzie spadkowym w ślad za obniżającymi się cenami produktów mlecznych. 

W związku z tym eksperci przewidują, że latem ceny skupu mleka spadną poniżej 2 zł/l. Natomiast na koniec 2023 r. cena wyniesie ok. 2,05 zł/l, a na koniec 2024 r. ok. 2 zł/l.

- Lokalnie czynnikiem ograniczającym skalę spadku cen jest wysoka konkurencja o surowiec pomiędzy mleczarniami – zastrzegają ekonomiści.

oprac. Kamila Szałaj, fot. envato.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 17:49