OLYMPUS DIGITAL CAMERA
StoryEditorWiadomości rolnicze

Krajowa Grupa Spożywcza wprowadza limit na cukier. A ceny dużo wyższe niż w markecie

26.07.2022., 13:07h
SZOK! Minister rolnictwa zapewnia, że cukru nie zabraknie i ostrzega przed jego zakupem w wysokiej cenie, a tymczasem Krajowa Grupa Spożywcza oferuje w swoim sklepie internetowym państwowy cukier w cenie o 70 proc. wyższej niż w Biedronce! I do tego wprowadza limit na zakup do 10 opakowań.

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapewnia, że cukru nie zabraknie i przestrzega konsumentów przed kupowaniem go po zawyżonych cenach. Tymczasem Krajowa Grupa Spożywcza sprzedaje państwowy cukier o ponad 70 proc. drożej niż dyskonty i ogranicza zakupy tylko do 10 kg! 

Minister rolnictwa zapewnia, że cukru nie zabraknie i namawia na zakupy w Krajowej Grupie Spożywczej

W ostatnich dniach pojawiło się bardzo wiele doniesień o braku cukru w sklepach. Niektóre sieci, m.in. Biedronka i Netto, wprowadzały limity zakupu do 10 kg na jeden paragon.

Ale minister rolnictwa zapewnia, że powody zamieszania na rynku cukru są prozaiczne i wynikają z zakłóceń w zaopatrzenie do sklepów przez jedną z sieci handlowych. W jego ocenie wystarczyły zdjęcia pustych półek sklepowych, by wywołać panikę na rynku. W efekcie cukru zaczęło brakować w innych sklepach, a jego ceny poszły w górę. 

- Ja zapewniam, że Krajowa Grupa Spożywcza realizuje kontakty wedle ustalonego cennika, więc nie ma potrzeby kupować droższego cukru po wyższej cenie. Szczególnie takiej o 100%. Dlatego, że te kontrakty są na podstawie ceny określonej na początku sezonu cukrowego. Ponadto Krajowa Grupa Spożywcza dysponuje znacznymi rezerwami, takimi, które sprzedaje poza kontraktami na wolnym rynku. A więc cukru nie zabraknie - zapewnił minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. 

I w filmie opublikowanym na Twitterze zaprosił „wszystkich tych, którzy nie mogą zaopatrzyć się w cukier gdzie indziej, wszystkich handlowców, do Krajowej Grupy Spożywczej".

KGS sprzedaje cukier o 70 proc. drożej niż Biedronka i wprowadza limity

Spróbowaliśmy więc kupić cukier w KGS poprzez sklep internetowy. No i tu wielkie zdziwienie!

Cukier biały 1 kg owszem możemy kupić, ale za 5,99 zł. Za cukier biały drobny zapłacimy już 6,99 zł, ale akurat jest niedostępny w sprzedaży! A popularny cukier puder 500 g kosztuje 3,19 zł. A w dyskontach? Biedronka oferuje cukier za 3,49 zł/kg, a Lidl za 3,79 zł/kg.

Słowem państwowy cukier oferowany jest w KGS jest o 70 proc. droższy niż w sieciach handlowych. I co najlepsze, jego zakup też jest limitowany do 10 kg! Do tego za dostawę zapłacimy 18,45 zł.Screen z zakupów robionych dziś przez naszą redakcję w internetowym sklepie Krajowej Grupy Spożywczej

KGS: nie ma zagrożeń, że w naszym kraju zabraknie cukru

Mimo to Krajowa Grupa Spożywcza w swoim komunikacie utrzymuje, że do sieci handlowych zamówienia realizowane są zgodnie z zawartymi kontraktami, a dostawy odbywają się bez zakłóceń. 

- Podobna sytuacja miała miejsce 2 lata temu podczas wybuchu epidemii COVID 19, gdzie również zaobserwowana była niepewność u konsumentów o dostępność towarów w sklepach, która powodowała masowe wykupywanie produktów spożywczych na zapas. Obawy były nieuzasadnione, a produkty spożywcze były uzupełniane na bieżąco. Wszystko wskazuje, że i tym razem pojawiła się nieuzasadniona obawa o dostępność w przyszłości cukru. Obecnie nie ma zagrożeń, że w naszym kraju zabraknie cukru – czytamy w komunikacie spółki. 

Polska co roku wytwarza ok. 2,2 mln ton. Z tego 1,7 mln ton idzie na potrzeby rynku krajowego, a reszta jest eksportowana. 

Kamila Szałaj, wk, fot. Wiadomości Handlowe

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 11:33