StoryEditorCeny świń

Przed Świętami ceny tuczników spadły nawet o 50 gr. Ile obecnie zakłady mięsne płacą za świnie? [SONDA]

06.04.2023., 15:04h
Przed Świętami część zakładów mięsnych obniżyła ceny tuczników nawet o 50 gr. Tylko nieliczne firmy zdecydowały się na podwyżki. Jakie są aktualne ceny trzody chlewnej w Polsce? Czy w kwietniu żywiec będzie jeszcze drożał?

Podwyżki cen tuczników hamują przed Świętami. Lokalnie spadki nawet o 50 gr

Ceny świń już nie rosną tak mocno jak w marcu. Tylko część monitorowanych przez nas zakładów mięsnych podniosła swoje cenniki. Niektóre natomiast obniżyły stawki nawet o 50 gr. 

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tucznika wahają się w granicach: od 7,50 zł/kg do 8,60 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 11 zł/kg.

- W Polsce ceny skupu tuczników ustabilizowały się na poziomie ok. 11,00 zł/kg klasy E. Podaż krajowego żywca w zupełności pokrywa zapotrzebowanie ubojni w ostatnich dniach przed świętami - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

Z danych KOWR i MRiRW wynika natomiast, że na rynku krajowym w okresie przedświątecznym, na skutek wzmożonego popytu na asortyment wieprzowy, rosły ceny świń rzeźnych w skupie. W dniach 20–26.03.2023 r. zakłady mięsne objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW kupowały żywiec wieprzowy przeciętnie po 8,53 zł/kg, o 2 proc. drożej niż w poprzednim tygodniu i przed miesiącem. Cena tego żywca była o 27 proc. wyższa niż w analogicznym tygodniu 2022 r.

W Niemczech ceny tuczników bez zmian

Na dużej niemieckiej giełdzie VEZG ceny świń nie zmieniły się. Stawka za tuczniki została utrzymana na poziomie 2,33 euro/kg. Będzie obowiązywała do 12 kwietnia. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 10,92 zł/kg.

- Na niemieckim rynku trzody oferowane tuczniki w pełni znajdują swoich nabywców. W związku z krótszym tygodniem ubojów cena pozostaje niezmieniona - informuje Stowarzyszenie VEZG.

Generalnie cały europejski rynek tuczników stabilizuje się na kilka dni przed Świętami Wielkanocnymi. Obserwowane wcześniej wzrosty cen skupu spowodowane były nie tylko okresem świątecznym, ale też rosnącym eksportem unijnej mrożonej wieprzowiny do Azji oraz niską podażą żywca na rynku Wspólnoty.

Produkcja wieprzowiny w UE spadnie o ponad 5 proc.

Z danych KOWR wynika, że produkcja wieprzowiny w UE w 2023 r. prawdopodobnie wyniesie 21,1 mln ton, czyli o 5,1 proc. mniej niż w 2022 r. Będzie to konsekwencją redukcji pogłowia trzody chlewnej oraz rozprzestrzenianiem się ASF.

Czy ceny świń będą rosły?

Po świętach oczekiwana jest dalsza stabilizacja cen.

- Kolejne wzrosty stawek w krajowych skupach uzależnione są od reakcji konsumentów na rosnące ceny wyrobów wieprzowych w sklepach, dalszych wzrostów ceny na rynku niemieckim oraz warunków pogodowych w czasie długiego majowego weekendu i w następnych tygodniach maja - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

Z kolei bank ING spodziewa się dalszego umacniania się cen trzody z uwagi na nadchodzący sezon grillowy.

- Pojawią się także sygnały o ożywiającym się od marca eksporcie mięsa w kierunku azjatyckim - informują analitycy ING.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 31 marca 2023 roku (w porównaniu do cen z 24 marca 2023)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

 • Kwiecińscy, Żnin - 8 zł/kg 

Lubelskie:

 • ZM Wierzejki – 7,50-8,30 zł/kg (bez zmian);

Łódzkie:

 • Marciniak, Sędzimirowice – 8,20 zł/kg (spadek o 20 gr);
 • Złotex, Złoczew - 8,30 zł/kg (wzrost o 40 gr);
 • Kawiks Patoki - 7,70-8,30 zł/kg (bez zmian);

Małopolskie:

 • PW Laskopol Limanowa – 7,90 zł/kg (spadek o 10 gr);

Mazowieckie:

 • ZM Mościbrody – 11,10 zł/kg wbc kl. E (wzrost o 30 gr);

Podlaskie:

 • ZM Bost, Turośń Kościelna – 8,60 zł/kg (bez zmian);

Podkarpackie:

 • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 8,20 zł/kg (spadek o 50 gr);

Wielkopolska:

 • Jóźwiakowski – 8,05-8,50 zł/kg (wzrost o 5 gr);
 • Mróz – 10,70 zł/kg (wbc kl. E) (wzrost o 20 gr);

Kamila Szałaj
fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 06:58