default
StoryEditorWiadomości rolnicze

Zboża z Ukrainy wjadą bez kontroli fitosanitarnej. Nowe procedury mają przyspieszyć transport

03.03.2023., 14:03h
Będą nowe procedury transportu ukraińskiego zboża przez Polskę. Tranzyt nie będzie podlegał kontroli fitosanitarnej, ale ma być oplombowany. Co się jeszcze  zmieni? Od kiedy zacznie obowiązywać przewóz na nowych zasadach?   

Polska i Ukraina uzgodniły nowe warunki przewozu ukraińskich zbóż i nasion oleistych przez terytorium Polski. Mają one usprawnić wywóz ukraińskiego ziarna i upłynnić transport na granicy. Poinformowali dziś o tym podczas briefingu prasowego minister rolnictwa Henryk Kowalczyk i minister polityki rolnej Ukrainy Mykoła Solski.

Produkty rolne wwożone do Polski z Ukrainy, których miejscem docelowym jest Polska, w dalszym ciągu będą podlegały dokładnej kontroli fitosanitarnej. Kontrole, jak do tej pory będą przeprowadzać inspektorzy weterynarii, IJHARS, sanepidu i PIORiN-u w zależności od kierunku przeznaczenia tych produktów: do konsumpcji, na pasze czy też na nasiona. 

- Produkty te będą podlegały takiej kontroli jak dotychczas. Chcemy, aby polskie produkty żywnościowe, również pasze były w pełni zabezpieczone – zaznaczył minister Kowalczyk.

Tranzyt zboża z Ukrainy oplombowany i bez kontroli fitosanitarnej

Natomiast zboża i rzepak z Ukrainy, które są przewożone przez Polskę do innych krajów zostaną zwolnione z pełnej kontroli fitosanitarnej. Przewoźnik kolejowy będzie miał obowiązek zaplombowania wagonów do momentu przeładunku. Skontroluje to Krajowa Administracja Skarbowa. Poza tym przewoźnik będzie musiał bardzo jasno określić miejsce docelowe – inny kraj lub port w Polsce. Plomby będą zdejmowane pod kontrolą Krajowej Administracji Skarbowej dopiero w tych miejscach.

Podobnie będzie w przypadku transportu kołowego. Po zgłoszeniu przez przewoźników przewozu zbóż i innych produktów rolnych na granicę, Krajowa Administracja Skarbowa będzie urzędowo zabezpieczać te produkty poprzez plombowanie transportu. Plomba będzie zdejmowana w miejscu docelowym: w koncesjonowanym magazynie portowym w trzech polskich portach morskich (Gdańsk, Gdynia, Świnoujście) albo w już po dotarciu do docelowych krajów. Służby skarbowe tych państw będą miały obowiązek poinformowania Krajowej Administracji Skarbowej o dojechaniu tego produktu.

Strona ukraińska zapewnia, że jeśli zboże nie dotrze do zadeklarowanego miejsca docelowego, spedytor nie otrzyma więcej zgody na transport ukraińskich produktów rolnych.

- W przypadku stwierdzenia niezgodności pomiędzy deklarowanym a faktycznym miejscem rozładunku towaru strona ukraińska wykluczy spedytorów, którzy dopuścili się takich nieprawidłowości, z dalszych operacji przewozowych - zaznacza minister Solsky.

Kowalczyk: kolejki na granicy skrócą się dwu, trzykrotnie

Resort rolnictwa spodziewa się, że te działania usprawnią przejścia graniczne, wyeliminują nieuczciwych spedytorów i dadzą pewność, że towar deklarowany jako tranzytowy dotrze do miejsca docelowego. Tranzyt na nowych zasadach zacznie obowiązywać już w przyszłym tygodniu, od 8 marca.

Minister Kowalczyk ocenił, że dzięki nowym warunkom, kolejki na granicy mogą się skrócić dwu, trzykrotnie. 

- Transport, którego miejscem docelowym jest Polska będzie kontrolowany jak dotychczas, więc czas wjazdu się nie zmieni. Natomiast w przypadku tranzytu, rezygnujemy z kontroli. Dzięki temu nastąpi podwojenie lub potrojenie możliwości przepustowych. Tak wynika  z dotychczasowych danych statystycznych – zaznaczył minister. 

Weterynaria zaostrzyła kontrole zbóż i pasz z Ukrainy

Polska i Ukraina wprowadzają usprawnienia transportu ukraińskiego zboża po tym, jak zaostrzone kontrole weterynaryjne wydłużyły czas stania na granicy. Według różnych źródeł jest to obecnie od 2 do 8 dni. 

Inspekcja Weterynaryjna, z uwagi pogorszenie się jakości zdrowotnej zbóż, wprowadziła nowe zasady kontroli od 20 lutego 2023 roku.

- Z uwagi na sygnały docierające do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczące pogorszenia się jakości zdrowotnej zbóż wwożonych z Ukrainy na teren UE przez granicę polska-ukraińską, od 20 lutego br. zmieniła się procedura kontroli granicznej pasz niezawierających tkanek pochodzenia zwierzęcego - poinformował nas Główny Inspektorat Weterynarii.

Obecnie, jak tłumaczy nam GIW, kontrola przewiduje zwiększony odsetek przesyłek wytypowanych do kontroli fizycznej z pobraniem próbki do badań urzędowych w laboratoriach Inspekcji Weterynaryjnej w następujących kierunkach: oznaczanie zawartości mikotoksyn; obecność pałeczek Salmonella; oznaczanie zawartości pestycydów; oznaczanie zawartości polichlorowanych bifenyli (PCB).

Ponadto każdy wagon zawierający pasze roślinne, w szczególności ziarna zbóż, jest traktowany jak odrębna przesyłka.

Więcej na temat kontroli weterynaryjnej zbóż z Ukrainy przeczytasz TUTAJ.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. listopad 2023 21:45