Monika Kopaczel-Radziulewicz
StoryEditorEkologiczna uprawa łubinu

Jak uprawiać łubin w ekologii, żeby uzyskać dobry plon?

05.06.2023., 09:00h
Demonstracja polowa „Bobowate i ich mieszanki” to projekt realizowany przez WMODR w Olsztynie. Wspólnie z organizatorką Małgorzatą Razminas, prof. dr hab. Jerzym Księżakiem z Zakładu Uprawy Roślin Pastewnych IUNG – PIB Puławy i rolnikami uczestniczyliśmy w lustracji pól w ekologicznym gospodarstwie Katarzyny i Rafała Wysockich.

Z artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego zbyt gęsty siew jest tak niekorzystny dla uprawy?
  • Jak podejść do odchwaszczania upraw ekologicznych?
  • Po jakim czasie można siać łubiny na tym samym stanowisku?

Po części praktycznej wysłuchaliśmy wykładu na temat „Nowych odmian roślin bobowatych jako źródła białka w gospodarstwach ekologicznych”. Było to pierwsze z zaplanowanych w ramach projektu spotkań.

image
FOTO: Monika Kopaczel-Radziulewicz

Gospodarstwo rolne Katarzyny i Rafała Wysockich

Katarzyna i Rafał Wysoccy w miejscowości Nowa Wieś, w gminie Purda, prowadzą ekologiczne gospodarstwo specjalizujące się w hodowli bydła mięsnego rasy limousine. Pani Katarzyna pracuje także zawodowo poza gospodarstwem. Właściciele gospodarują na 95 ha, sieją m.in. 22 ha żyta, ok. 20 ha komonicy zwyczajnej, 13 ha facelii i 5 ha łubinu wąskolistnego i groch. Pozostały areał zajmują użytki zielone i TUZ. Stado aktualnie liczy 21 krów mamek, 1 buhaja i cielęta, w sumie ok. 40 sztuk bydła. Rolnik utrzymuje także stado owiec rasy świniarka – 11 owiec matek, a hobbystycz...

Pozostało 90% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 05:46