StoryEditorSzkodniki

Jak wyznaczyć progi szkodliwości chwastów w uprawach?

05.12.2022., 13:12h
Progi szkodliwości chwastów są trudne do ustalenia. Informacje na ten temat spotykane w opracowaniach naukowych trzeba traktować jako wskazówkę i przykład.

Na przeciętnej plantacji występuje co najmniej 20 gatunków chwastów wymagających ograniczania. W większości są to wyspecjalizowani konkurenci w stosunku do zbóż, bo rozwijają się w tym samym rytmie co one.

Jakie są czynniki wpływające na konkurencyjność chwastów ?

W tabeli pokazujemy przykłady progów szkodliwości chwastów, bo to naukowcy je badali i badają. Trzeba te informacje traktować poglądowo. Trudno jest bowiem przewidzieć pogodę, a to ona w dużym stopniu decyduje o wschodach i konkurencyjności chwastów.

Czynników wpływających na konkurencyjność chwastów w danym środowisku jest dużo. Wpływa na to termin siewu zbóż i zagęszczenie. Ważny jest poziom nawożenia, a jeszcze bardziej pH gleby. Wśród odmian zbóż są takie, które lepiej lub gorzej radzą sobie z konkurencją chwastów.

To wszystko powoduje, że w konkretnej sytuacji zaledwie jeden chwast na metrze kwadratowym spowoduje już konkretną, ekonomiczną stratę plonu, a w innej zagrożeniem będzie dopiero kilkadziesiąt chwastów tego samego gatunku na metrze kwadratowym.

Jakie są podziały chwastów?

Z przedstawionych wyżej powodów, systemów decyzyjnych w ograniczaniu ...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2023 21:19