StoryEditor

UE wprowadza nowy rodzaj nawozów. Mogą zastąpić nawozy sztuczne

16.05.2023., 09:00h
Odzyskiwanie azotu z nawozów zwierzęcych (RENURE) jako element systemów gospodarowania obornikiem umożliwiałoby postęp w kierunku gospodarki o bardziej zamkniętym obiegu i efektywniejsze wykorzystanie zasobów w unijnym systemie żywnościowym, zwłaszcza że UE nadal stoi również przed wyzwaniami związanymi z ochroną środowiska i wciąż zwalcza zagrożenia dla jakości wody ze źródeł rolniczych.

Hodowla zwierząt w Europie wciąż przyspiesza i wykazuje nadal ogólną tendencją do intensyfikacji produkcji i w efekcie zmaga się z nadmiarem produkcji obornika lub gnojowicy oraz problemem bezpiecznego ich zagospodarowania. W związku z tym nawozy RENURE pozostają w szczególnej gestii zainteresowania państw mających nadprodukcję nawozów naturalnych i upatrujących w tych nawozach szansy na zwiększenie stosowania dopuszczalnej dawki 170 kg N/ha oraz mających potencjał technologiczny do produkcji nawozów alternatywnych na bazie nawozów naturalnych.

Co oznacza skrót RENURE?

Przypominamy, że RENURE oznacza każdą substancję zawierającą azot w pełni lub częściowo uzyskany z nawozu zwierzęcego w procesie jego przetwarzania, który może być stosowany w obszarach, na których występuje zanieczyszczenie wód azotem, zgodnie z przepisami identycznymi z przepisami stosowanymi do nawozów zawierających azot nawozów chemicznych określonych w dyrektywie azotanowej (91/676/EWG). Odzyskany azot z obornika może być wykorzystany do zastąpienia części obecnej produkcji syntetycznych nawozów mineralnych, co znacznie zmniejszyłoby emisję CO2, związaną z pr...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. wrzesień 2023 19:43