StoryEditorwiadomości z branży

Azoty Puławy rozpoczęły produkcje saletry i saletrzaka

09.07.2020., 12:07h
Grupa Azoty Puławy rozpoczęła rozruch mechaniczno-technologiczny wytwórni nawozów granulowanych na bazie saletry amonowej. Granulowana saletra amonowa i saletrzak z Puław pozwolą zaspokoić rosnące zapotrzebowanie ze strony rolnictwa wielkoobszarowego.

1200 ton saletry i 1400 ton saletrzaka na dobę

Linia produkcyjna saletry amonowej granulowanej (AN – 32% N) może wytwarzać 1200 t na dobę, a linia saletrzaku (CAN – 27% N) – 1400 t na dobę. Budżet zakończonej inwestycji wyniósł 430 mln zł. Poza instalacjami produkcyjnymi projekt obejmował budowę obiektów logistycznych i towarzyszących przeznaczonych do rozładunku i przeróbki surowca oraz pakowania i magazynowania gotowych produktów.

Stosowanie nawozu w formie granulek o większej średnicy, dzięki szerszemu zasięgowi rozrzutu umożliwiającemu szeroki wysiew, wpływa na poprawę efektywność, szczególnie w gospodarstwach o dużej powierzchni.

Nowe produkowane nawozy w oparciu o polskie rozwiązania technologiczne

To ważna inwestycja dla Puław i całej Grupy Azoty. Jako sprawdzony partner polskich rolników musimy odpowiadać na ich potrzeby, dlatego cały czas poszerzamy ofertę produktową i podnosimy jakość naszych wyrobów. Co należy podkreślić, wszystkie nasze inwestycje, w tym również uruchamiana właśnie wytwórnia, są planowane i realizowane pod kątem korzystnego wpływu na środowisko i klimat – podkreśla dr Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty.

Nowe, produkowane tu nawozy, w oparciu o polskie rozwiązania technologiczne, spełnią najwyższe standardy, są zgodne z restrykcyjnymi unijnymi wymaganiami w zakresie bezpieczeństwa oraz oczekiwaniami jakościowymi polskiego i europejskiego rolnika. Ponadto nowa linia produkcyjna zwiększa nie tylko potencjał biznesowy puławskiej spółki, ale także całej Grupy Azoty – powiedział Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

W 2016 roku, w 50 rocznicę uruchomienia produkcji w ZA Puławy, wmurowano kamień węgielny pod nową wytwórnię nawozów granulowanych na bazie saletry amonowej. To była długa droga, na której wielokrotnie mogliśmy liczyć na Państwa wsparcie, wsparcie środowisk politycznych i rządowych. W imieniu swoim, zarządu, a przede wszystkim pracowników Grupy Azoty ZA Puławy, pragnę złożyć na Pańskie ręce podziękowania za to wielkie wsparcie, dzięki któremu dziś mamy zaszczyt dokonać rozruchu mechanicznego naszej instalacji – powiedział Tomasz Hryniewicz, prezes zarządu Grupy Azoty Puławy.

Wykorzystanie w nowej wytwórni procesu granulacji mechanicznej umożliwia wytwarzanie nawozów o znacznie bardziej zróżnicowanym składzie niż w granulacji wieżowej. Produkcja jest bardziej przyjazna dla środowiska i bezpieczniejsza. Po zakończeniu w 2021 r. modernizacji i rozbudowie instalacji kwasu azotowego Grupa Azoty Puławy będzie najnowocześniejszym kompleksem azotowym w Europie.

Symbolicznego rozruchu nowej linii w towarzystwie zarządu Grupy Azoty i Zakładów Azotowych Puławy dokonał  Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych
  • Symbolicznego rozruchu nowej linii w towarzystwie zarządu Grupy Azoty i Zakładów Azotowych Puławy dokonał  Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych

Marek Kalinowski
Za informacją Grupy Azoty
Zdjęcie: Sławomir Kłak
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 21:29