StoryEditornawożenie

Badanie gleby pomoże ustalić poziom wiosennego nawożenia

25.01.2022., 15:01h
Racjonalne stosowanie nawozów powinno wynikać z analizy gleby. Oczywiście wszyscy o tym wiedzą, ale zawsze są ważniejsze wydatki niż badanie gleb. A powinno być inaczej, bo to właśnie gleba jest warsztatem pracy rolnika i w glebie wszystko się zaczyna.

Badania gleby powinny być czymś jak najbardziej naturalnym, wykonywanym regularnie, tak jak okresowe badania każdego organizmu. Powinny być wykonywane w każdym gospodarstwie, bo są podstawą do tego żeby zacząć planować wapnowanie, czy nawożenie.

Zdrowa gleba daje zadowalające plony

Dzięki badaniom widzimy dokładnie, których składników w glebie mamy za mało, a na których możemy zaoszczędzić, dzięki temu możemy działać skuteczniej. Gdy nasza gleba jest zdrowa i zasobna dopiero możemy myśleć o zadowalających plonach.

Tomasz Wiosna właściciel firmy Nova Agro Wiosna z Olsztyna specjalizującej się min. w profesjonalnym badaniu gleb oraz doradztwie nawozowym ubolewa nad tym, że dopiero wysoka cena nawozów wzbudziła w rolnikach chęć przebadania swojej gleby. Zawsze jakoś brakowało pieniędzy na badania gleby, poza tym rolnicy byli przekonani, że jest to duży wydatek. Wysokie ceny nawozów mineralnych zmieniają to przekonanie. Warto znać potencjał gleby, przy czym najważniejszą kwestią jest uregulowanie odczynu pH gleby.

Nie można jednak zawężać roli wapnowania gleb jedynie do regulacji odczynu pH. Właściwy odczyn uruchamia formy przyswaj...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 13:59