Plagi spadły na buraki cukrowe. Jak cukrownie pomagają rolnikom?Jacek Daleszyński
StoryEditorUprawa

Plagi spadły na buraki cukrowe. Jak cukrownie pomagają rolnikom?

27.05.2025., 11:30h

Ten rok nie jest łaskawy dla plantatorów buraka cukrowego, którzy najpierw borykali się z wiosennymi przymrozkami, a następnie wzmożone ataki szarka komośnika wymusiły na nich przesiew plantacji. Producenci buraka cukrowego mogą jednak liczyć na wsparcie Pfeifer & Langen Polska, KGS i ministra Siekierskiego.

Siewy buraków cukrowych rozpoczęły się na początku marca. Niestety występujące wiosenne przymrozki uszkodziły część plantacji, co zmusiło plantatorów do wykonania przesiewów. Pfeifer & Langen Polska wsparł finansowo poszkodowanych plantatorów.

Przesiewy plantacji buraków cukrowych

Do okolicy 10 kwietnia br. wykonano około 90% zasiewów zakontraktowanego przez cukrownię areału. Młode siewki buraków, niestety, łatwo nie miały i były narażone na przymrozki występujące w całym rejonie Pfeifer&Langen.

Pierwsza fala przymrozków miała miejsce w dniach 5-9 kwietnia, gdzie temperatura spadła nawet do minus 5 stopni.

Tak niska temperatura miała wpływ na zatrzymanie rozwoju rośliny. Zahamowanie wzrostu buraków cukrowych, szczególnie widoczne było w rejonie Mazowsza.

- Część pól wymagała dokonania przesiewów. Druga fala przymrozków wystąpiła w okresach 26-28 kwietnia oraz 5-8 maja. Przymrozki miały różne nasilenie w poszczególnych rejonach. W Wielkopolsce spadki temperatur wyhamowały wzrost buraków oraz utrudniały terminową ochronę przed chwastami. W tym rejonie przesiano około 150 ha plantacji. W tym samym czasie w rejonie Mazowsza oraz części Kujaw i Mazur wystąpiło więcej uszkodzeń. W rejonie Cukrowni Glinojeck przesiano ponad 1600 hektarów - czytamy w informacji Pfeifer&Langen.

Zobacz także: Dolistne nawożenie buraka cukrowego: czym i kiedy? [PORADY EKSPERTA]

Szarek komośnik zżera plantacje buraka cukrowego

W tym sezonie zaobserwowaliśmy również wzmożone występowanie szarka komośnika. Na plantacjach zainstalowano ponad 50 pułapek feromonowych, które służą do wyznaczenia miejsc występowania szkodnika.

- Uszkodzenia spowodowane przez szarka komośnika zmusiły rolników do przesiania ponad 170 hektarów - głównie na Mazowszu i części Kujaw - podaje Pfeifer&Langen.

Zniżka na materiał do przesiania plantacji

W obliczu wiosennych przymrozków i uszkodzeń przez szkodniki Pfeifer & Langen Polska udzielił celowe rabaty na nasiona przeznaczone na przesiewy zniszczonych plantacji.

- W Pfeifer & Langen Polska od lat opieramy naszą działalność na zasadach partnerstwa i współpracy z plantatorami. Decyzja o dostarczeniu nasion po obniżonej cenie to wyraz naszej solidarności oraz stabilnej współpracy w dłuższym okresie. W naszym wspólnym interesie jest, aby każdy plantator mógł skutecznie poradzić sobie z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi oraz zagrożeniami ze strony szkodników - podkreśla Mirosław Paluch, dyrektor ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska.

W kontekście coraz częstszych oraz wydłużonych okresów bez opadów w Polsce Pfeifer&Langen przypomina o znaczeniu nowoczesnych metod uprawy. Mowa tutaj o uproszczonych metodach upraw jak siew w mulcz czy uprawa pasowa.

Udział upraw buraków w technologiach bezorkowych regularnie się zwiększa. W tym sezonie przekracza 45 proc. powierzchni buraków uprawianych przez plantatorów współpracujących z Pfeifer & Langen Polska. 

Pomoc dla plantatorów buraka cukrowego od KGS i MRiRW

W połowie maja pomoc dla plantatorów buraka cukrowego zapowiedziała również Krajowa Grupa Spożywcza oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. 

Podczas konferencji podsumowującej Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi, który odbył się w Poznaniu, minister Siekierski wspomniał o spotkaniu z KZPBC i przyznał, że sytuacja plantatorów buraka cukrowego jest naprawdę trudna, a podejmowane przez nich działania mające na celu ratowanie upraw wymagają dodatkowego wsparcia finansowego.

– Głównie na obszarze Polski południowo-wschodniej, ale również na Kujawach odnotowano dużą aktywność szarka komośnika. Są miejsca, gdzie muszą być dokonane trzy przesiewy plantacji, bo inaczej będą bardzo duże straty w plonach. Przesiewanie plantacji jest dużym kosztem, który wymaga wsparcia. Wczoraj spotkaliśmy się z producentami buraka cukrowego i będziemy chcieli udzielić wsparcia i pomocy poszkodowanym rolnikom. Wsparcie dla poszkodowanych rolników zapowiedziała również Krajowa Grupa Spożywcza - poinformował szef resortu rolnictwa. 

KGS: zostanie uruchomione wsparcie dla plantatorów

Krajowa Grupa Spożywcza już potwierdziła tę informację i podjęła działania w celu wsparcia plantatorów w tej trudnej sytuacji. Grupa zaznacza, że od 14 lat ma specjalny program pomocowy dla plantatorów buraka cukrowego i może im wypłacić bezzwrotną zapomogę lub pokryć koszty zakupu nasion. Pomoc uruchamiana jest w przypadku, gdy:

  • plantacja buraka cukrowego ulegnie zamarznięciu lub zalaniu w miesiącach kampanijnych (skup buraków cukrowych i produkcja cukru przez Spółkę) i nie będzie możliwy zbiór buraków z plantacji,
  • plantacja buraka cukrowego została zniszczona w części lub całości na skutek żerowania chrząszcza szarka komośnika,
  • plantacja buraka cukrowego została zniszczona w części lub całości na skutek wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych w okresie wschodów buraka cukrowego (zasypanie, wycięcie, zawianie lub przemarznięcie roślin; zalanie plantacji; zamulenie lub zaskorupienie gleby),
  • wystąpi sytuacja nadzwyczajna.

- W tym roku podobnie, jak w latach poprzednich zostaną uruchomione środki wsparcia dla plantatorów, którzy przesiewali buraki. Wysokość wsparcia zostanie ustalona w porozumieniu z Radą Związków Plantatorów Buraka Cukrowego działającą przy KGS. Wszyscy plantatorzy, którzy zdecydowali się na przesiew plantacji otrzymali nasiona - tłumaczy Krajowa Grupa Spożywcza.

Grupa wylicza, że w tym roku rolnicy musieli przesiać łącznie ponad 4 300 ha plantacji buraka cukrowego (to 3,5 proc. całego zakontraktowanego areału) – najwięcej w ostatnich pięciu latach. Blisko 60 proc. tego areału zostało zniszczone właśnie przez szarka.

Patrycja Bernat, Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Źródło i foto: Pfeifer&Langen

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2025 13:20