StoryEditorwiadomości z branży

Co czeka rolników po zmianach na rynku pestycydów?

02.06.2020., 17:06h
Bardzo pesymistycznie zapowiada się dla rolników perspektywa odchwaszczania i ochrony upraw rolniczych w dobie odporności i wycofywanych substancji czynnych. Zagrożenia związane z tą sytuacją podczas tegorocznej konferencji zorganizowanej przez Osadkowski-Cebulski sp. z o.o. w Legnicy, omawiał dr inż. Łukasz Sobiech (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu).
Rolnicy muszą zmienić i dostosować strategie ochrony roślin do nowych realiów. Jest bowiem lista dobrych substancji czynnych, które zostały wycofane albo są zagrożone wycofaniem. W tych okolicznościach rolnicy zadają sobie wiele kluczowych na przyszłość pytań: Czy uprawy będą opłacalne? Czy dla wycofanych substancji znajdą zamiennik? Czy ograniczając ilość substancji nie doprowadzą do innych problemów? Czy agrofagi nie uodpornią się na substancje, którymi są teraz zwalczane?

Są substancje, których niczym się nie zastąpi

To nie wygląda optymistycznie – mówi dr inż. Łukasz Sobiech. – Zagrożeniem jest brak zmienności substancji. Zmianujemy rośliny, ale niekoniecznie jesteśmy w stanie zmianować substancje aktywne. Wprowadzenie nowej substancji aktywnej jest niezwykle trudne, choćby dlatego, że wymaga wielu badań, a dodatkowo rynek europejski jest bardzo trudny ze względu na niezwykle wysokie wymagania toksykologii preparatów, gdyż muszą być absolutnie bezpieczne. Natomiast rolnik oczekuje od nich skuteczności. Ważna jest też rozsądna cena, dobra mieszalność. Jednak ciężko pogodzić te elementy.

Lista nowych substancji...
Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 13:41