StoryEditorwiadomości z branży

Co Polacy wiedzą o rolnictwie zrównoważonym i cyfryzacji rolnictwa? Barometr Bayera 2021

19.11.2021., 10:11h
Czy koncepcja rolnictwa zrównoważonego jest już nam znana? Czy polskie społeczeństwo rozumie co kryje się za tym pojęciem? Odpowiedzi zawiera badanie "Barometr Bayer 2021".
Wynika z niego, że z pojęciem rolnictwa zrównoważonego spotkało się już 63 proc. dorosłych Polaków, a pogłębioną znajomość kwestii związanych z rolnictwem zrównoważonym deklaruje 6 proc. badanych. To jednak odsetek niższy niż w innych państwach regionu Europy Środkowej – na Słowacji i Węgrzech wynosi on 71 proc.

Polaków interesuje pochodzenie produktów, które zjadają

  • W Polsce pojęcie "rolnictwo zrównoważone" najczęściej znają mieszkańcy wsi, mężczyźni oraz osoby powyżej 55. roku życia. 
  • Wsparciem dla rozwoju rolnictwa w zrównoważonym kierunku są trendy konsumenckie.
  • Polaków interesuje to skąd pochodzą produkty trafiające na nasz stół. Rodzaj uprawy czy hodowli jest istotny dla większości z nas (67 proc.). Stosunkowo najczęściej sprawdzamy pochodzenie mięsa i nabiału, rzadziej owoców i warzyw. Sprawdzanie źródła pochodzenia żywności jest domeną osób powyżej 55. roku życia.

Technologie cyfrowe mają znaczny wpływ na rolnictwo

W badaniu "Barometr Bayer" analizowano znajomość zagadnień związanych z cyfryzacją rolnictwa – jako jednego z czynników wspierających zrównoważony rozwój. O tym, że technologie cyfrowe mają duży wpływ na rozwój rolnictwa zrównoważonego, przekonana jest blisko połowa dorosłych Polaków.

Jednocześnie 76 proc. respondentów ocenia, że innowacyjne rozwiązania dla rolnictwa są niezbędne lub pomocne, by zachować i chronić zasoby naturalne.

Młodzi Polacy lepiej niż starsi zorientowani na czym polega transformacja rolnictwa

  • Wiedzę na temat transformacji cyfrowej w rolnictwie posiada co trzeci Polak – najczęściej są to osoby młode: do 35 roku życia (39 proc.).
  • Zarazem respondenci są sceptyczni co do dostępności tych rozwiązań – tylko 4 proc. jest przekonanych, że dostęp do technologii mają wszyscy rolnicy w równym stopniu.
  • Zdaniem 68 proc. – tylko część rolników, w tym największe gospodarstwa, a 10 proc. badanych twierdzi, że rozwiązania te są praktycznie niedostępne.

Prezentacja "Barometr Bayer" z debatą ekspertów w formule online miała miejsce 20 października br.
 

Marek Kalinowski
za informacją Bayer

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Marka Kalinowskiego pt. Wyniki badania Barometr Bayer, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 46/2021 na str. 26. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Zdjęcie: Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 23:58