StoryEditorwiadomości z branży

Co zrobić, gdy punkt skupu chce obniżyć cenę zboża za wysoką wilgotność?

11.03.2022., 11:03h
Wśród wielu problemów z jakimi spotykają się rolnicy, zdarza się, że podmioty skupujące zboża usiłują obniżyć cenę za towar. Twierdzą przy tym, że zboże dostarczone przez gospodarza ma zbyt dużą wilgotność. Co w takiej sytuacji może zrobić rolnik?

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystosował list do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w tej sprawie. W odpowiedzi MRIRW udzieliło kilka wskazówek jakimi zasadami powinien kierować się rolnik oddając ziarno do skupu.

Badanie jakości zbóż w laboratoriach różnego typu

Otóż ministerstwo rolnictwa podkreśla, że badania oceny parametrów jakościowych zbóż wykonywane są w laboratoriach własnych podmiotów skupujących lub w laboratoriach zewnętrznych na zlecenie skupu.

Mimo, że skup produktów rolnych odbywa się na podstawie umów zawartych między sprzedającym a pierwszym nabywcą przy ustalonej przez nich cenie, to zainteresowane strony tej umowy mogą ustalić, że zbadanie próbki produktu rolnego będzie zlecone „rzeczoznawcy", a więc osobie posiadającej aktualne uprawnienia, a więc zna się w teorii i na tym zadaniu. Tak zebrane próbki mogą być przebadane w dowolnym, niezależnym, akredytowanym laboratorium zaakceptowanym przez obie strony.

Kwestie sporne można rozwiązać w sądzie lub polubownie w ramach arbitrażu

Jeżeli doszłoby do wzajemnych roszczeń i sporów w sprawie niespełniania postanowień umowy, w tym kwestionowanie wyników badań oceny jakości produktów, to strony umowy mogą wnieść sprawę do sądu powszechnego lub polubownego. Sąd arbitrażowy (polubowny) może się odbyć pod warunkiem pisemnego sporządzenia między stronami zapisu na takie rozwiązanie.

Jak podaje resort rolnictwa, jednym z przykładów mechanizmu wspomagającego rozstrzyganie sporów pomiędzy rolnikiem a skupującym jest Kolegium Arbitrów działające przy Izbie Zbożowo-Paszowej.

Celem Kolegium Arbitrów jest rozpatrywanie sporów między podmiotami gospodarczymi na tle wykonywania obowiązków wynikających z umów kupna-sprzedaży towarów rolnych.

  • Tutaj warunkiem rozpatrywania danej sprawy jest oczywiście odpowiedni zapis w umowie kupna-sprzedaży, określający, że ewentualne spory będą rozstrzygane przez ww. Sąd Arbitrażowy działający przy tej Izbie.
  • Jeśli w umowie podmioty nie wskażą jednoznacznie, kto ma dokonać arbitrażu, wówczas jest on dokonywany przed sądem powszechnym.

Dobrze skonstruowana umowa kluczem do zabezpieczenia swoich interesów

Urzędnicy z ministerstwa rolnictwa podkreślają, że aby zadbać o własne interesy, rolnik powinien podpisać umowę, której zapisy będą jasne i zrozumiałe dla obu stron, w tym zawierające klarowne wytyczne w odniesieniu do:

  • jakości dostarczanego ziarna,
  • sposobu pomiaru jego wilgotności,
  • rozstrzygnięć w przypadku gdy jedna ze stron takiej umowy ma zastrzeżenia co do sposobu oceny tej jakości.


Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Na podstawie KRIR
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 19:16