StoryEditorużytki zielone

Czym i kiedy najlepiej odchwaszczać użytki zielone?

31.03.2022., 08:03h
W pierwszym roku po założeniu użytku zielonego, a także po podsiewie traw zdegradowanych kompensacją chwastów, problemem są chwasty. W dużej mierze ich konkurencję zagłusza dynamicznie odrastający nowy użytek zielony oraz koszenie.

Nie zawsze to wystarczy. Aby cieszyć się z dobrego plonowania użytków zielonych, czasami trzeba sięgnąć po herbicydy. To oczywiście ostateczność i w palecie zarejestrowanych do tego celu od lat nic się nie zmienia. Są trzy herbicydy do odchwaszczania, których zasady stosowania, w tym ważnej karencji opisujemy poniżej.

Postaw na częste koszenie

Chwasty są jedną z głównych przyczyn degradacji i skrócenia okresu użytkowania porostu. Dlatego warto zapobiegać kompensacji chwastów stanowiących w zebranej paszy balast i w pierwszej kolejności robić to metodami agrotechnicznymi. Dobre efekty daje częstsze koszenie, wykaszanie niedojadów i pozbywanie się na bieżąco (przez wycinanie) kęp sitów czy śmiałka darniowego. Jeżeli nie ma już innego wyjścia, możemy sięgnąć po herbicydy.

Chemiczne zwalczanie chwastów w runi łąk i pastwisk powinno być traktowane jako uzupełnienie zabiegów uprawowych i jedynie ograniczać się do tępienia chwastów uporczywych. Oczywiście łatwiej dają się odchwaszczać użytki tylko z trawami pastewnymi niż te zawierające w poroście wartościowe koniczyny. Na podstawie aktualnych zaleceń, do zwalczania chwastów dwuliściennych na ...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2023 13:59