StoryEditorWiadomości rolnicze

Dni Pola we Wrócikowie: Jak chronić zboża i rzepak?

30.07.2022., 12:07h
Podczas Dni Pola na poletka Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian we Wrócikowie rolnicy mogli dowiedzieć się jak chronić swoje zboża przed grzybami i chwastami przy zmieniających się warunków klimatycznych. Istotne były także porady na temat rozpoznawania i zwalczania chorób w uprawie rzepaku.

Mimo trudnego wiosennego startu, długo utrzymujących się chłodów i suszy, 21 czerwca patrząc na poletka Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian we Wrócikowie trzeba przyznać, że pogoda i rozkład opadów w ostatnich tygodniach były sprzyjające.  Dzięki temu uprawy ozime i rośliny bobowate wyglądają bardzo dobrze. Jesteśmy na ostatniej prostej przed żniwami i rolnicy mają nadzieję, że sprzyjająca passa utrzyma się do żniw i przełoży na wysokie plony.

Zmiany klimatyczne to coraz większe problemy dla rolników

Jest to idealny czas na podsumowania i wyciągnięcie wniosków z kończącego się powoli sezonu wegetacyjnego 2021/2022. Henryk Pastuszek, dyrektor Stacji Doświadczalnej, po oficjalnym przywitaniu uczestników oddał głos dr hab. Marcie Damszel, reprezentującej Katedrę Entomologii, Fitopatologii Diagnostyki Molekularnej UWM w Olsztynie. Ekspertka w pierwszych słowach wystąpienia podkreślała, że rolnicy mają coraz więcej problemów, z którymi muszą się mierzyć i na które nie mają wpływu.

Zmiany klimatyczne robią swoje, zasób wody przesuwa się w kierunku późnej jesiennej wegetacji, a nawet zimy. Temperatura rośnie, ale sumarycznie...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
31. maj 2024 01:09