StoryEditorPozostałe rośliny

Groch ozimy – odmiany, plonowanie, nawożenie i ochrona

29.10.2019., 15:10h
O gospodarstwie państwa Pauperowiczów, którzy uprawiają groch ozimy pisaliśmy w styczniu 2019 roku. Uprawa grochu ozimego wzbudziła duże zainteresowanie wśród Czytelników „Tygodnika Poradnika Rolniczego”. Proszą o informacje na temat odmian, możliwości chemicznej ochrony i przede wszystkim wyniki plonowania grochu ozimego.
Aby odpowiedzieć na pytania Czytelników, postanowiliśmy wrócić do gospodarstwa na Warmii i Mazurach, żeby dowiedzieć się, jak groch przezimował i czy sprawdził się w tej części Polski?

Oziminy plonują lepiej

Andrzej Pauperowicz chętnie testuje na polach nowe uprawy, wdraża nowe technologie i dzieli się spostrzeżeniami i wnioskami podczas corocznych Dni Pola organizowanych na terenie gospodarstwa. Oziminy z reguły plonują lepiej i nie są tak zawodne jak uprawy jare, więc dlaczego nie spróbować z grochem ozimym. Tym bardziej, że groch podobnie jak inne rośliny strączkowe jest doskonałym przedplonem i bogatym źródłem azotu dla rośliny następczej. Uprawa grochu potrafi wnieść do gleby nawet do 90 kg N/ha, poza tym poprawia strukturę gleby, zwiększa aktywność życia biologicznego w glebie.

Przypomnijmy, że 5 ha grochu ozimego odmiany James z hodowli Saaten Union wysiano w gospodarstwie państwa Pauperowiczów na początku października 2018 roku, przy obsadzie około 200 kg/ha. James jest odmianą o wysokim, stabilnym plonowaniu i wysokiej zawartości białka. Maksymalnie wykorzystuje zgromadzoną w glebie wodę pozimową, dzięki czemu łatwie...
Pozostało 79% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 14:32