StoryEditorPozostałe rośliny

Groch siewny - zalety, wymagania, plonowanie

20.02.2019., 08:02h
– Groch siewny nie boi się przymrozków, można go siać wcześnie – mówi Bogusław Ciszek, rolnik z Zamojszczyzny, który uprawą tej rośliny zajmuje się już od kilku lat. Zgodził się podzielić swoimi doświadczeniami z Czytelnikami „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.

Bogusław Ciszek jest prenumeratorem „Tygodnika Poradnika Rolniczego. Mieszka w Typinie (powiat tomaszowski na Zamojszczyźnie). Prowadzi tu od 1998 roku gospodarstwo rolne, obecnie ok. 10-hekatarowe, zajmuje się też handlem artykułami rolno-przemysłowymi.

Zalety grochu siewnego

Nasz rozmówca prowadzi produkcję roślinną na ziemiach klasy II i III. – Jest też i klasa pierwsza, ale tej jest bardzo niewiele – mówi Bogusław Ciszek. – To są gleby gliniaste, żyzne, które zawierają duże ilości składników pokarmowych. Ale są trudne w uprawie. Na powierzchni gleby tworzy się zbita, nieprzewiewna skorupa. 

W przypadku stanowisk uprawianych przez rolnika z Typina, czynnikiem utrudniającym prowadzenie tu produkcji roślinnej jest pagórkowate ukształtowanie terenu. W końcu to Roztocze. – Woda spływa w dół po powierzchni gleby. W efekcie na górkach jest sucho, w zagłębieniach za mokro. To nie sprzyja równomiernym wschodom i wyśrubowanej wydajności – tłumaczy pan Bogusław. – A jak już przyjdzie suchy sezon, wtedy jest bardzo źle. W ubiegłym roku, gdy we znaki dała się susza, komisja szacująca straty oceniła je w moich uprawach na ponad 40%....

Pozostało 79% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 08:26