StoryEditorRośliny bobowate

Groźne choroby roślin bobowatych

14.04.2019., 08:04h
Przez wiele lat rośliny strączkowe (teraz bobowate) traciły na popularności, głównie z powodu nasilających się w Polsce zagrożeń ze strony chorób. O odwrocie od strączkowych zaważył rok 1995 i 1996, kiedy olbrzymie szkody w łubinach wyrządziła antraknoza.
Nasilenie występowania chorób bobowatych zależy przede wszystkim od przebiegu warunków pogodowych w okresie wegetacji, podatności odmian oraz zdrowotności materiału siewnego. Najważniejsze na starcie ich uprawy jest zawsze zaprawienie nasion. Bobowate warto uprawiać, a największym ich atutem jest łamanie uproszczonych płodozmianów, w których problemem staje się np. odporność chwastów. 


  • Cały kompleks sprawców chorób bobowatych powoduje zgorzele siewek i dlatego powinniśmy używać do siewu zaprawionych nasion. Zawsze w miesiącach poprzedzających siew powinniśmy przetestować zdolność i siłę kiełkowania nasion i przyjrzeć się ewentualnym sprawcom przenoszonym z materiałem siewnym

Rośliny bobowate atakowane są przez sprawców wielu chorób. Nie wszystkie mają znaczenie gospodarcze i większość bardzo dobrze jest ograniczanych przez zaprawy nasienne i prawidłową agrotechnikę. Olbrzymie znaczenie ma terminowy siew w zagęszczeniu zalecanym przez hodowców odmian. Warto wiedzieć, że opóźnienie siewu, zwłaszcza przy bobiku, wydłuża wegetację, obniża potencjał plonowania, ale też znacznie zwiększa podatność roślin na choroby. 

...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. czerwiec 2023 22:33