StoryEditorpozostałe rośliny

Jak dobrze zaplanować międzyplony?

22.06.2021., 11:06h
Uprawa międzyplonów ścierniskowych i międzyplonów ozimych może przynieść wiele korzyści. Jako pierwsze, po wczesnych przedplonach siejemy rośliny międzyplonowe o najdłuższym, co najmniej 80-dniowym okresie wegetacji. To np. kukurydza i trawy do krótkotrwałej uprawy.
Akurat te gatunki na cele paszowe najlepiej jest uprawiać w czystym siewie. Roślin do uprawy w międzyplonach jest wiele i bardzo dobrze udają w mieszankach, a najlepszymi mieszankami są te z udziałem bobowatych. Dziś rozpoczynamy cykl porad dotyczących uprawy międzyplonów, a na początek przypomnimy ważne zasady wyboru gatunków, uprawy i podstawowej agrotechniki międzyplonów.

Materiał siewny kupujmy z pewnego źródła

Dobór roślin i skład mieszanek międzyplonowych powinien uwzględniać planowane zmianowanie i cele stawiane międzyplonom. W wielu gospodarstwach głównym celem będzie poprawa właściwości gleby i uzupełnienie deficytowej materii organicznej, w innych podreperowanie rezerw paszowych dla zwierząt. Jeżeli uprawiamy międzyplony w ramach pakietów rolnośrodowiskowych trzeba też przestrzegać przypisanym temu reguł w zakresie terminów siewu i zbioru oraz zasad użytkowania. Jeżeli nie korzystamy z tego typu płatności nie musimy przestrzegać niektórych reżimów agrotechnicznych i uprawiać poplony jednogatunkowe.
 
Międzyplony mogą przynieść wiele korzyści, ale pamiętajmy o pewnych przeciwskazaniach dotyczących wyboru roślin do tak...
Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 04:25