StoryEditorrzepak

Jak dokarmiać i stymulować rzepak jesienią?

19.09.2022., 10:09h
Nawożenie podstawowe rzepaku uwzględniające zasobność i pH gleby powinno pokryć zapotrzebowanie pokarmowe roślin pod oczekiwany plon nasion z uwzględnieniem zasobności przyswajalnych pierwiastków.

Jesień to pierwszy okres krytyczny zapotrzebowania roślin na składniki pokarmowe. To jesienią buduje się struktura plonowania rzepaku. Tworzą się zawiązki przyszłych liści, rozgałęzień bocznych i kwiatostanów.

Potrzeba dokarmiania rzepaku jesienią azotem zdarza się bardzo rzadko

Biorąc pod uwagę olbrzymi wzrost kosztów nawożenia i prawo Liebiega, znaczenia nabiera strategia dolistnego dokarmiania roślin. W intensywnych technologiach uprawy, dokarmianie dolistne musi być częścią z góry zaplanowanej strategii nawożenia. Zawsze trzeba mieć świadomość, że przez dokarmianie dolistne możemy dostarczyć roślinom nieduże ilości makroelementów, ale zapotrzebowanie na mikroelementy możemy pokryć w 100%. Na dobrych, zasobnych stanowiskach dolistne dożywianie rzepaku jesienią można ograniczyć do jednego zabiegu, który należy przeprowadzić w fazie 5–7 liści, a w zestawie mikroelementów powinny się znaleźć: magnez, siarka, bor, mangan i molibden. W praktyce warto dokarmiać rośliny częściej, a mniejszymi stężeniami i wykorzystać na to każdy wjazd opryskiwacza w pole.

Czasami z uwagi na przedplon i pogodę (wydłużająca się ciepła jesień) potrzebne jest skorygowanie jesiennego nawożenia rzepaku makroelementami. Potrzeba dokarmiania rzepaku jesienią azotem zdarza się bardzo rzadko, ale jeżeli jesień jest ciepła, a rośliny zbudują rozetę powyżej 10–12 liści, trzeba zweryfikować program nawożenia i dokarmiania. To co możemy wówczas zrobić, to dostarczyć interwencyjnie niewielkie dawki azotu, siarki i magnezu, a przy okazji także komplet mikroelementów. Oferta produktów do stosowania dolistnego jest bardzo bogata. Można tą drogą dożywić rzepak wapniem, fosforem, potasem czy wzmocnić ich wigor i tolerancję na stresy przez aplikację biostymulatorów.

Niedobór boru objawia się już w okresie jesiennym jamami (pustymi przestrzeniami) pod stożkiem wzrostu, a symptomy pogłębiają się wczesną wiosną

  • Niedobór boru objawia się już w okresie jesiennym jamami (pustymi przestrzeniami) pod stożkiem wzrostu, a symptomy pogłębiają się wczesną wiosną

Najważniejszy jest bor i mangan

Najważniejszym z mikroelementów jest dla rzepaku bor. Rzepak potrzebuje dużo boru, a jak wskazują badania, ponad 80% gleb w Polsce odznacza się niską naturalną zasobnością w ten składnik. Bor wpływa na lepsze przygotowanie rzepaku do zimy. W roślinie odpowiada za prawidłową budowę struktury ścian komórkowych, za rozwój strefy włośnikowej systemu korzeniowego oraz za procesy biochemiczne. Sucha i ciepła pogoda po siewach oraz brak wody w glebie na początku wzrostu rzepaku, bardzo ograniczają dostępność boru w glebie oraz pobieranie go przez rośliny.

Drugim niezwykle ważnym dla rzepaku mikroelementem jest mangan, szczególnie kiedy pod rzepak przeznacza się w gospodarstwie najlepsze gleby o pH powyżej 6. Mangan jest bowiem mikroelementem, który na glebach o wyższym pH staje się po prostu niedostępny z gleby dla roślin. Mangan także ma duży wpływ na mrozoodporność. Niedobór składnika, można rozpoznać po pofałdowanych, zniekształconych liściach o łyżeczkowatym kształcie i białym przebarwieniu nerwu głównego.

Jak zaspokoić apetyt rzepaku na mikroelementy ?

Mikroelementami o mniejszym znaczeniu niż bor i mangan, ale bardzo ważnymi przy wysokim plonowaniu rzepaku są też: miedź, molibden, cynk i żelazo. Jak zaspokoić apetyt rzepaku na mikroelementy? W praktyce rolniczej, jeżeli zamierzamy zastosować nawożenie dolistne borem, to stosujemy go przy każdej aplikacji dolistnej, bo specjaliści radzą jednak, aby stosować go częściej w mniejszych stężeniach (wykorzystując każdy planowany wjazd opryskiwacza). Co ważne – bor powinniśmy dodawać na końcu tworzenia mieszaniny zbiornikowej, aby zredukować do minimum jego wpływ na podnoszenie pH cieczy roboczej.

Przy nawożeniu manganem (zależnie od formy składnika) zaleca się w jednym zabiegu stosować do 1 kg Mn/ha (forma siarczanowa) lub do 0,2 kg Mn/ha (jeżeli jest to nawóz schelatyzowany). Mangan jest bardzo ważny dla rzepaku, a jego niedobory, a właściwie niedostępność pojawia się na najlepszych stanowiskach o uregulowanym pH. To mikroelement, którego dostępność maleje wraz ze wzrostem pH. Przy pH powyżej 6,3 mangan jest praktycznie niedostępny dla roślin.

Niedobór boru objawia się też na liściach zahamowaniem ich wzrostu i deformacją. Liście stają się kędzierzawe, łamliwe z czerwono-fioletowym przebarwieniem zwijających się lub pofałdowanych brzegów i chlorozą między nerwami

  • Niedobór boru objawia się też na liściach zahamowaniem ich wzrostu i deformacją. Liście stają się kędzierzawe, łamliwe z czerwono-fioletowym przebarwieniem zwijających się lub pofałdowanych brzegów i chlorozą między nerwami

fot. Marek Kalinowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 38/2022 na str. 24.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. wrzesień 2023 00:17