StoryEditorowoce

Jak i kiedy najlepiej sadzić drzewa owocowe?

03.11.2020., 11:11h
Często chcąc założyć sad, zastanawiamy się, która pora roku jest najwłaściwsza. Decyzja zależy w dużej mierze od gatunku drzewa i jego wrażliwości na spadki temperatur, mrozoodporności podkładek, miejsca wybranego na nowe nasadzenia, a także rejonu kraju i średnich temperatur panujących tam zimą.
Każdy sadownik wie, że najlepszą porą sadzenia jest jesień do czasu wystąpienia mrozów. Z pokolenia na pokolenie przekazywana jest pewna mądrość, która brzmi: "Gdy sadzi się drzewo jesienią, to każe mu się rosnąć, gdy sadzi się wiosną, to się prosi, by rosło".

Sadownicy nabywają jesienią materiał szkółkarski

Do gatunków sadzonych jesienią zaliczamy jabłonie, grusze, w tym azjatyckie i śliwy. Czereśnie, wiśnie, brzoskwinie, morele należą do gatunków bardziej wrażliwych i zalecane jest ich wiosenne sadzenie, choć jesienne nie jest wykluczone. Wówczas należy zabezpieczyć miejsce szczepienia przed mrozem usypując kopczyk z ziemi.

Jesienią szkółkarze dysponują najbogatszym wyborem materiału szkółkarskiego i z tego względu sadownicy dokonują zakupu. Często wiosną widzimy sadzących, ale to nie jest oznaką lepszej czy sprzyjającej pory, lecz jest to kwestia spiętrzenia prac prowadzonych w gospodarstwach sadowniczych. Sadownicy nabywają jesienią materiał szkółkarski, który przechowują przez zimę w przechowalniach lub dołownikach. Zakupując materiał szkółkarski, teraz głównie z odkrytym korzeniem, musimy brać pod uwagę jego pochodze...
Pozostało 77% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 07:23