StoryEditornawożenie

Jak nawozić gnojowicą zgodnie z programem azotanowym?

26.10.2021., 13:10h
Azotany mogą przedostawać się do wód wraz z opadami atmosferycznymi lub ze ściekami przemysłowymi. Jednak bezsporne jest, że niewykorzystany przez rośliny azot z nawozów naturalnych także przenika do wód, powodując eutrofizację, która jest najgroźniejszym czynnikiem powodującym skażenie wód przez rolnictwo.
Na podstawie analiz i badań naukowych wiadomo, że azotany zawarte w nawozach organicznych i mineralnych stanowią główne źródło zanieczyszczenia wód w Europie, a użycie azotu w ciągu ostatnich 4 lat wzrosło o 6%. Działalność rolnicza odpowiada aż za 50% całkowitej ilości azotu wprowadzonego do wód powierzchniowych. W Polsce do wód i rzek, które trafiają do Morza Bałtyckiego przenika 59% azotu i 55% fosforu (biogenów), które wywołują eutrofizację.

Program działań skrócił termin stosowania nawozów naturalnych

Poprawa jakości wód i ochrona wód przed zanieczyszczeniami związkami azotu ze źródeł rolniczych jest zatem istotnym obszarem europejskiej polityki ochrony wód oraz najpoważniejszym problemem na styku ochrony środowiska i rozwoju rolnictwa. Rada Unii Europejskiej wydała w tej sprawie specjalną (z dnia 12 grudnia 1991 r.), tzw. dyrektywę azotanową. Zobowiązuje ona państwa członkowskie do podejmowania szeregu działań i dlatego od 27 lipca 2018 r. obowiązuje w Polsce na terenie całego kraju „Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”....
Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 15:26