StoryEditorZiemniaki

Jak ograniczyć straty w przechowywaniu ziemniaków?

26.10.2021., 13:10h
Jak przechowywać ziemniaki, aby do minimum ograniczyć ubytki naturalne i wynikające z rozwoju chorób przechowalniczych? Tę pracę trzeba zacząć już na polu, ograniczając w ostatnim etapie wegetacji rozwój zarodników pływkowych zarazy ziemniaka i ograniczając uszkodzenia mechaniczne w czasie zbioru.
Po wykopkach najważniejsza dla ograniczenia strat przechowalniczych jest pierwsza faza – przechowywanie wstępne. To faza osuszania bulw, ich dojrzewania (dojrzewanie trwa ok. 2 tygodni) i zabliźniania uszkodzeń.

Schładzanie ziemniaka nie powinno być zbyt gwałtowne

Kolejny etap to schłodzenie ziemniaków do temperatury wymaganej w okresie długotrwałego przechowywania. Przy składowaniu na pryzmie tempo schładzania zależy od warunków pogodowych i powinniśmy nim sterować np. przez okrywanie kopca na noc, kiedy mogą występować przymrozki. Schładzanie nie powinno być zbyt gwałtowne i zależnie od terminu zbioru ziemniaków, odmiany i pogody powinno trwać od 4 do 7 tygodni.
 
W czasie długotrwałego przechowywania ziemniaków w profesjonalnych przechowalniach wilgotność powinna wynosić 92–98%, a temperatura dla sadzeniaków ok. 2–6°C, dla ziemniaków jadalnych – 4–6°C, do przerobu na produkty spożywcze – 6–8°C (5–7°C na frytki i 7–10°C na chipsy), a dla przemysłu skrobiowego i gorzelniczego do 4°C.
 
Można takie warunki wilgotnościowe i zalecaną temperaturę zapewnić tylko w profesjonalnych przechowalniach z zastosowaniem urządzeń ...
Pozostało 67% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 18:44