StoryEditorZiemniaki

Jak uzyskać wysoki plon ziemniaków o dobrej jakości?

16.08.2022., 07:08h
Agnieszka Tołłoczko-Wróbel swoją przygodę z uprawą ziemniaków rozpoczęła w 2018 roku, a że odwagi rolniczce nie brakuje, od razu posadziła ich 70 ha. I okazało się, że była to bardzo dobra decyzja, bo uzyskała wysoki plon blisko 50 t/ha.

Bardzo dobra była wtedy sytuacja na rynku ziemniaka, wysokie ceny pozwoliły dobrze sprzedać uzyskany plon. I od tej pory w Szkotowie ziemniaków jest coraz więcej. Zainwestowano w park maszyn niezbędnych do prowadzenia tej uprawy, wybudowano trzy przechowalnie.

Jaka technologia odkamieniania pola pod ziemniaki sprawdziła się w gospodarstwie?

W tym roku w Szkotowie posadzono trzy topowe i najbardziej pożądane w Polsce odmiany ziemniaków jadalnych. Są to odmiany o żółtym miąższu: Lilly, Vineta i Colomba. Nie tylko wdzięczne w uprawie, ale także lubiane przez podmioty zajmujące się przygotowaniem ziemniaka do sprzedaży i jego pakowaniem, a na zadowolonym konsumencie kończąc.

Powierzchnia gospodarstwa 1000 ha robi wrażenie, podobnie jak wielkość działek. Jedna z działek ma prawie 300 ha. Ale poznając bliżej gospodarstwo okazuje się, że wcale nie jest tak kolorowo, bo teren jest pagórkowaty a gleby zakamienione. Przeważają gleby lekkie V i VI klasy o słabej zasobności wodnej.

Kamienie to był pierwszy i największy problem w uprawie ziemniaka. Testowano i sprawdzano różne technologie na ich pozbycie się. Na początku używano dwóch separatorów kamieni...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2023 12:23