StoryEditorpozostałe rośliny

Jak wybrać mieszanki pastewne na mozaiki, które charakteryzują się dużą tolerancją na suszę?

05.03.2020., 12:03h
Trudne warunki pogodowe, brak typowych czterech pór roku, nie ułatwiają pracy rolnikom. Rolnicy uprawiający użytki zielone stoją przed trudnym wyborem, szczególnie co do mieszanek pastewnych, zwłaszcza typowo kośnych, które mają zapewnić paszę dla ich stada na cały rok. Jak maksymalnie wykorzystać potencjał stanowiska, którym dysponujemy?
Na rynku nasion jest w czym wybierać, ale często okazuje się, że ani kolorowe katalogi, ani zapewnienia handlowców nie zwiększą nam efektywności i nie zagwarantują plonu. Skutki są takie, że hodowcy muszą regularnie dokupować pasze objętościowe, a odnowienie użytku to też kolejne koszty.

Komponowanie i testowanie własnych mieszanek

Praktykiem i rolnikiem, z którego doświadczenia korzysta już wielu hodowców jest Armand Szara, rolnik spod Kętrzyna, u którego w gospodarstwie duży areał zajmują użytki zielone, głównie kośne. Rolnik od wielu lat testuje gotowe dostępne mieszanki, a po latach praktyki i doświadczeń zaczął komponować swoje.

Skąd wziął się pomysł na komponowanie własnych mieszanek, skoro rynek oferuje tak wiele gotowych, sprawdzonych, wyselekcjonowanych mieszanek? Rozmówca przyznaje, że powodów było kilka. Po pierwsze, duże zróżnicowanie gleb w gospodarstwie od gleb słabszych piaszczystych poprzez zimne gliny aż po niskie torfowe łąki. Po drugie, srogi mazurski klimat, daje popalić, poza tym rzeźba terenu pozostawia wiele do życzenia. A w ostatnich latach doszły do tego znaczne niedobory wody, a potrzeby paszowe z...
Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. październik 2024 11:10