StoryEditorPozostałe rośliny

Jak zaplanować uprawę konopi włóknistych na następny sezon?

15.09.2020., 10:09h
Od kilku lat uprawa konopi cieszy się coraz większym zainteresowaniem rolników. Uprawa nie jest szczególnie skomplikowana i wysokonakładowa, ale jest kilka szczegółów, o których powinniśmy pamiętać na etapie planowania zasiewów. W ciągu 5 lat ze 150 ha plantacji mamy już 3000 ha, a część upraw nie jest zgłaszana do dopłat, więc w rzeczywistości może to być nieco więcej hektarów.

Odnowienie pozwolenia obowiązkowe co roku

Myśląc o ewentualnych zasiewach konopi w 2021 roku, trzeba działać już teraz. Ponieważ na uprawę konopi trzeba co roku uzyskać pozwolenie z urzędu gminy. Brzmi groźnie, ale samo zgłoszenie zajmuje chwilę, tylko wymaga działania z dużym wyprzedzeniem i nie zawsze rolnicy o tym wiedzą. Maciej Kowalski, właściciel Kombinatu Konopnego i przede wszystkim praktyk, chce rozwiać mit, że ciężko uzyskać pozwolenie na uprawę konopi. Po złożeniu stosownych dokumentów, ludzie którzy nie wchodzili w konflikt z prawem, nie mają żadnych problemów z uzyskaniem niezbędnego zezwolenia.

Rzeczywiście jest to procedura wymagająca czasu, ponieważ dokumenty należy najpierw złożyć w gminie, która przekazuje je do urzędu marszałkowskiego. Stamtąd projekt odpowiedniej uchwały sejmiku województwa trafia do odpowiednich ministerstw, skąd po zaopiniowaniu wraca na sesję sejmiku, który uchwałę o rejonizacji upraw konopi włóknistych przegłosowuje. Po przegłosowaniu dokument wraca do gminy. Terminy składania deklaracji nieco różnią się w poszczególnych województwach. W województwie warmińsko-mazurskim potencjalni plantatorzy pl...
Pozostało 91% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. październik 2024 11:30