StoryEditorAgrotechnika

Jak zoptymalizować nawadnianie upraw i koszty tych zabiegów?

11.08.2020., 13:08h
Jak nawadniać uprawy, aby nie marnować wody? Jak kontrolować koszty tego zabiegu i nawadniać efektywnie? Zaglądamy do zrównoważonego gospodarstwa rolnego Farm Frites Poland Dwa Sp. z o.o. z Bobrownik k. Słupska.
To 2,5 tys. hektarowe gospodarstwo specjalizuje się w uprawie ziemniaków odmian przeznaczonych do produkcji frytek. Obok pszenicy ozimej i rzepaku ziemniaki stanowią jeden z elementów czteroletniego cyklu zmianowania. Farm Frites podlewa ziemniaki, korzystając wyłącznie z zasobów wody w pobliskich studniach oraz z rzeki Łupawa. Od ponad 20 lat stosuje dobre praktyki rolnicze, za pomocą których optymalizuje proces nawadniania roślin. Na czym on polega i jaki jest jego efekt?

Farm Frites Dwa stosuje praktyki rolnictwa zróżnicowanego

Proces optymalizacji zabiegu nawadniania roślin w tym gospodarstwie zaczyna się od pracy nad kondycją gleby, czyli nad jej właściwymi cechami fizycznymi, chemicznymi i biologicznymi. Dzięki tym cechom gleba zyskuje odpowiednią pojemność sorpcyjną, a co za tym idzie, zdolność do magazynowania wody w dłuższym okresie. To warunek niezbędny do efektywnego nawadniania i generowania istotnych oszczędności w zasobach wodnych, a także w kosztach tego zabiegu. Jak o jakość swojej gleby dba Farm Frites Poland Dwa? Stosuje przede wszystkim praktyki rolnictwa zrównoważonego, takie jak:

  • dostarczanie materii organicznej glebie ...
Pozostało 79% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 11:56