Jak zwalczać zarazę ziemniaka w okresie tuberyzacji?Marek Kalinowski
StoryEditorTuberyzacja

Jak zwalczać zarazę ziemniaka w okresie tuberyzacji?

14.07.2023., 08:00h
W okresie tuberyzacji (trwa od początku tworzenia pąków kwiatowych, przez kwitnienie, do tworzenia jagód) ziemniaki potrzebują utrzymania ciągłości ochrony przed zarazą ziemniaka.Zależnie od presji sprawcy oraz odporności uprawianej odmiany w tuberyzacji potrzebne jest wykonanie od 2 do 4 zabiegów fungicydowych. Ale jak niedawno pisaliśmy, od tego momentu wegetacji coraz częściej wymiennie z zarazą może atakować alternarioza.

Kiedy rozpoczyna się okres osłabienia fizjologicznego ziemniaka?

Ziemniaki kończąc rozwój części nadziemnej i przechodzą w fazę przekazywania asymilatów do tuberyzacji. To moment kluczowy i zarazem krytyczny dla ziemniaków. To okres tzw. osłabienia fizjologicznego, w którym choroby mogą czynić największe spustoszenie potencjalnego plonu. Zanim przejdziemy do zasad ochrony ziemniaka w tym niezwykle ważnym okresie rozwoju, warto wyjaśnić kilka ważnych aspektów samego procesu tuberyzacji. Czas, po którym od wysadzenia ziemniaków rozpoczyna się proces tuberyzacji zależy głównie od wczesności, ale i od cech odmianowych ziemniaków. U odmian bardzo wczesnych tuberyzacja rozpoczyna się średnio po 40. dniach po posadzeniu.

Kiedy rozpoczyna się tuberyzacja?

Tuberyzacja zaczyna się zwykle na około 2–3 tygodnie przed kwitnieniem w okresie zawiązywania się pąków kwiatowych i warunkowana jest z jednej strony temperaturą powietrza, z drugiej fotoperiodem. Bulwy zawiązują się na rozwiniętych stolonach poprzez zgrubienia na ich wierzchołkach. Ten okres jest krytyczny dla plonowania ziemniaka i przebiega prawidłowo w temperaturze 15–23°C. Nawet jeżeli ten w...

Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. luty 2024 04:15