StoryEditorKukurydza

Jakich herbicydów użyć do zwalczania chwastów w kukurydzy w fazie od 2 do 8 liści?

11.04.2019., 11:04h
Niedawno przedstawiliśmy zasady i chemiczne możliwości przedwschodowego odchwaszczania kukurydzy. W terminie po wschodach kukurydzy znacznie łatwiej jest rozpoznać chwasty, które stanowią problem. Paleta środków do odchwaszczania w tym terminie jest większa z oknem aplikacji od 2 do 8 liści kukurydzy. 

Jak pisaliśmy – kukurydza zachwaszczona w fazie ok. 4 liścia zmienia fizjologię rozwoju i stara się konkurować z chwastami przez wzrost wydłużeniowy. Dlatego niezależnie od strategii ograniczania chwastów trzeba je zwalczyć jak najwcześniej.  

Herbicydy nalistne 

Herbicydy nalistne dają największe możliwości skutecznego odchwaszczania kukurydzy. Zależnie od substancji aktywnej można je stosować w fazie od pierwszego do nawet 9 liścia kukurydzy. Jaki moment jest najwłaściwszy? Im wcześniej zwalczymy chwasty tym lepiej, ale najbardziej istotnym czynnikiem wyznaczającym nam wykonanie zabiegu jest przede wszystkim pogoda, potem moment wschodów chwastów i w końcu faza rozwoju kukurydzy. Jeżeli w fazie 2–3 liści kukurydzy panują dobre warunki na wykonanie zabiegu, powinniśmy na podstawie ocenionego spektrum występujących chwastów dobrać herbicyd, który z nimi się upora i herbicyd, który jest zalecany do zabiegu właśnie w tym okresie. 

Wybór terminu zabiegu nalistnego jest oczywiście warunkowany fazą rozwojową kukurydzy oraz wschodami większości chwastów jedno- i dwuliściennych. Rośliny kukurydzy wykazują najmniejszą wrażliwość na herbicy...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. listopad 2023 04:22