StoryEditorŚrodki ochrony roślin

Jakie temperatury są optymalne dla skutecznego działania pestycydów?

11.01.2022., 14:01h
Informacje o temperaturze optymalnego działania i skuteczności substancji czynnych są istotne przy wyborze fungicydów do ochrony wczesną wiosną (chłodno) oraz w okresie lata (często upalnie i słonecznie). Optymalnym zakresem skutecznego działania większości fungicydów jest przedział od 12 do 20°C.

Jeżeli temperatura jest optymalna znaczenia nabierają inne czynniki, jak wilgotność powietrza i nasłonecznienie w czasie zabiegu. Każda substancja czynna ma bowiem właściwy sobie optymalny zakres temperatur skutecznego działania, różni się szybkością wnikania do tkanek, czy odpornością na zmywanie przez deszcz. Niestety, dodatkową trudnością w ochronie jest to, że wiele substancji i produktów zniknęło lub wkrótce zniknie z rynku. Dotyczy to w szczególności triazoli, które były w składzie większości fungicydów zbożowych.

Temperatura jest decydująca

Zabieg w warunkach maksymalnej zalecanej temperatury powietrza może powodować fitotoksyczność u rośliny chronionej, którą może pogłębić silna operacja promieni słonecznych. Skutkiem mogą być przypalone końcówki liści, a przy zabiegach T3 fitotoksyczność może dotknąć także kłosy. Pamiętajmy, że górną dozwoloną granicą stosowania fungicydów w zbożach jest temperatura powietrza 25°C. Tylko w wyjątkowych sytuacjach zabieg na granicy tej temperatury będzie skuteczny. Musi wtedy panować duża wilgotność powietrza i musi być pochmurnie. Ala to tylko teoria. Przy tak skrajnych warunkach termicznych najlepszym r...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2023 02:31