StoryEditorSzkodniki

Jakimi sposobami zwalczać omacnicę w kukurydzy?

16.06.2020., 13:06h
W ostatnich wydaniach „Tygodnika Poradnika Rolniczego” przypominaliśmy biologię rozwoju oraz metody monitorowania nalotów omacnicy prosowianki. Szkodnik może powodować olbrzymie straty, zwłaszcza w kukurydzy ziarnowej. Może, ale wszystko zależy od przebiegu pogody. Tak czy inaczej trzeba monitorować omacnicę na własnym polu i wspomagać się dostępnymi serwisami wspomagającymi decyzje.
Dziś przypominamy możliwości i zasady biologicznego i chemicznego ograniczania omacnicy prosowianki. Paleta środków jest spora, ale też pozostaje jedno poważne ograniczenie w chemicznym zwalczaniu omacnicy prosowianki – specjalistyczne bardzo drogie opryskiwacze szczudłowe. Kiedy należy spodziewać się ataku omacnicy? Jaki jest właściwy moment na zwalczanie?

Składanie jaj rozpoczyna się zwykle w połowie lipca

Zwykle wylot motyli omacnicy rozpoczyna się już w połowie czerwca i trwa nawet 8 tygodni. Pierwsze zauważone lub odłowione motyle, to nie powód do paniki, ale też rozpoczęcie ochrony zależy od tego, czy będziemy stosować produkty biologiczne, czy chemiczne. W przypadku biologicznej ochrony z wykorzystaniem kruszynka jego introdukcję wykonuje się dużo wcześniej niż zwalczanie chemiczne.

Składanie jaj przez samice omacnicy prosowianki rozpoczyna się zwykle w połowie lipca, a maksymalne nasilenia składnia jaj przypada na drugą połowę lipca. Gąsienice zależnie od warunków pogodowych wylęgają się po 7–10 dniach i trwa to od końca czerwca do końca sierpnia. W przypadku środków chemicznych z zabiegiem trzeba celować w masowy wylęg larw. Mo...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. listopad 2023 02:13