StoryEditorwiadomości z branży

Już 16 lipca Kłecki Dzień Ogórka. Jakie atrakcje?

14.07.2022., 12:07h
Jak zawsze, w lipcu trwa sezon ogórkowy i po raz czwarty już odbędzie się wspólne ogórkobranie GPW Chrobry, Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz redakcji WiOM Warzywa i Owoce Miękkie.

Zapraszamy serdecznie na plantację ogórka gruntowe go członków GPW Chrobry – Izabeli i Zbigniewa Stajkowskich, ściółkowaną czarną folią i fertygowaną. W tym roku zobaczymy 14 odmian ogórka z firm: Bejo, Nunhems (BASF), Rijk Zwaan, ZKI (PNOS Ożarów Maz.) oraz Seminis (Bayer)

Nowe rozwiązania biologiczne w ochronie ogórka przedstawi dr Janusz Mazurek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Będą też wystąpienia firm partnerskich, przedstawiających swoje propozycje zwiększające plon ogórka i jego jakość: ADOB, Agro-Sorb, Center Plast, Farmer, Ha-Dwa-O.

Przygotowujemy też muzyczną niespodziankę. Nie możesz ominąć tego spotkania. 16 lipca wszystkie drogi prowadzą do Michalczy!

Gospodarze spotkania Izabela i Zbigniew Stajkowscy

  • Gospodarze spotkania Izabela i Zbigniew Stajkowscy

Gościnny gospodarz spotkania

Grupa Producentów Warzyw z Kłecka istnieje już 15 lat. Obecnie ma 9 udziałowców z gmin Kłecko, Mieleszyn i Mieścisko. Uprawiają ogórki, buraki ćwikłowe i dynię. Grupa sprzedaje rocznie 2–3 tysiące ton ogórków sortowanych. Większość plonu trafia do Czech i Niemiec. Grupa negocjuje z odbiorcami cenę w styczniu czy lutym i jest ona zawarta w kontrakcie.

Podczas zeszłorocznego spotkania o uszkodzeniach chłodowych ogórków i o tym, jak je odróżnić od uszkodzeń herbicydowych, mówiła dr Urszula Kłosińska z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Jej rady przydały się i w tegorocznym chłodnym maju.

Zaznaczyła, że wystąpienie w okresie wczesnej wegetacji – faza 1–2 liści – stresowych warunków temperaturowych, kilkakrotny spadek temperatury przy gruncie poniżej 10 st. C powoduje wystąpienie uszkodzeń chłodowych o różnym nasileniu, uzależnionym od stopnia odporności odmiany.

Pierwszymi symptomami uszkodzeń chłodowych są miejscowe zmiany barwy tkanki liścieni/liści na kolor herbaciany, możliwe do zaobserwowania przez wytrawne oko doświadczonego plantatora – wyjaśniła.

W ciągu kilku dni stają się srebrzystobiałe. Ogórek jest wrażliwy nie tylko na niską temperaturę, ale również herbicydy i dlatego każda nieprawidłowość w wykonaniu zabiegów zwalczania chwastów może negatywnie wpłynąć na uprawiane rośliny. Początkowe objawy uszkodzeń herbicydowych to żółknące brzegi liścieni/liści, które bardzo szybko bieleją, rozprzestrzeniając się na większą powierzchnię liścia. Gospodarz spotkania podkreśla, że uprawy bezwzględnie ubezpiecza.

Paweł Bereś – plantator z woj. lubuskiego otrzymał tytuł Superogórkowca Roku 2021

  • Paweł Bereś – plantator z woj. lubuskiego otrzymał tytuł Superogórkowca Roku 2021

Superogórkowiec Roku 2021

Jak zawsze, podczas spotkań WiOM goście mieli okazję do uczestnictwa w konkursie wiedzy, tym razem o uprawie ogórka. Superogórkowcem Roku 2021 został Paweł Bereś z woj. lubuskiego. Żeby zdobyć główną nagrodę, czyli prenumeratę WiOM oraz wiele innych, ufundowanych przez firmy partnerskie, trzeba było odpowiedzieć na liczne, trudne pytania. Najwięcej poprawnych odpowiedzi znał pan Paweł. Kto w tym roku zdobędzie ten zaszczytny tytuł i odbierze nagrody? Nie możesz ominąć tego spotkania. 16 lipca wszystkie drogi prowadzą do Michalczy 20!
Zbiór ogórka odbywa się tzw. samolotem

  • Zbiór ogórka odbywa się tzw. samolotem

fot. Katarzyna Wójcik
Artykuł kazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 29/2022 na str. 31.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. wrzesień 2023 20:17