StoryEditorwiadomości z branży

Które pierwiastki w glebie współpracują ze sobą dla lepszego nawożenia?

21.11.2022., 10:11h
O antagonizmach i synergizmach między składnikami pokarmowymi wie każdy rolnik. Warto je znać, bo przy bardzo drogich składnikach pokarmowych liczy się efektywność nawożenia.

Niekorzystne antagonizmy mają miejsce pomiędzy: potasem i sodem, fosforem i cynkiem, fosforem i żelazem, wapniem i magnezem, wapniem i cynkiem, wapniem i manganem, wapniem i borem, wapniem i żelazem, siarką i molibdenem.

Ważny jest ilościowy stosunek antagonistyczny pierwiastków

Nie jest oczywiście tak, że obecność jednego pierwiastka powoduje blokowanie w całości drugiego i od razu mamy deficyt w stosunku do potrzeb pokarmowych roślin. Ważny jest ilościowy stosunek antagonistycznych pierwiastków. Do silnych antagonizmów i jednocześnie niedoborów pokarmowych roślin dochodzi w przypadku dużych dysproporcji między pierwiastkami i jest to zjawisko bardzo złożone. Dokładnie i przystępnie antagonizmy i synergizmy opisał w dostępnej literaturze prof. dr hab. Czesław Szewczuk z UP w Lublinie.

Antagonizm wyraża się w unieruchamianiu i utrudnianiu pobierania jednego składnika przez inny.

O sile antagonizmów lub synergizmów między pierwiastkami decyduje nie tylko ich obecność, niedobór lub nadmiar w glebie, ale także wilgotność gleby, temperatura gleby, zawartość próchnicy, obecność pożytecznych mikroorganizmów, wydzielin korzeniowych uprawianych roślin, ...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2023 17:05