StoryEditorKukurydza

Plon 64 mln ton ziarna z kukurydza to w Europie zdecydowanie za mało. Jaka przyszłość czeka europejską kukurydzę?

25.01.2023., 11:01h
W UE kukurydza stanowi 1/3 całkowitej produkcji zbóż, a jej łączny areał wynosi ponad 15 milionów hektarów. Głównymi producentami kukurydzy ziarnowej są Francja, Rumunia i Polska, na które przypada nieco ponad połowa europejskiej produkcji.

Jednak z roczną produkcją na poziomie 64 mln ton ziarna Europa zdecydowanie ustępuje USA, Chinom i Brazylii. Aby zaspokoić zapotrzebowanie na paszę dla zwierząt, co roku do UE importuje się ok. 15 mln ton kukurydzy, głównie z Ukrainy i Brazylii.

Kukurydze na ziarno można uprawiać praktycznie w całej Europie

Wynika z tego, że wewnętrzny popyt UE na ziarno kukurydzy jest duży, a to stwarza szansę rolnikom na rozwój produkcji z pewnością zbytu. Pasjonaci tej rośliny również na naszym rynku od lat powtarzają, że kukurydza jest ziarnem przyszłości. Jako wydajny gatunek zbożowy kukurydza dzięki postępowi hodowlanemu nadaje się do uprawy na ziarno praktycznie we wszystkich regionach UE. To gatunek całkiem nieźle radzący sobie także ze zmianami klimatycznymi. Ponadto, obok ziarna na cele konsumpcyjne i paszowe kukurydza służy do produkcji biogazu, energii i paliw.

Ważny jest zatem rozwój produkcji kukurydzy na poziomie europejskim i powinien być skoordynowany. Tak też dzieje się za sprawą aktywności Francuskiej Federacji Produkcji Nasion Kukurydzy i Sorgo (FNPSMS) oraz związków producentów kukurydzy i sorgo z 5 państw UE, w tym z Polski. Dzięki dota...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 16:22