StoryEditorwiadomości z branży

Ponad 17 t/ha pszenicy i 7 ton rzepaku. Jakie są rekordowe plony na świecie?

18.12.2022., 18:12h
Potwierdzone plonotwórcze Rekordy Polski, zwłaszcza pszenicy i kukurydzy – przedstawiane na następnych stronach – odstają od rekordów świata. Powód jest oczywisty – klimat. Jakie są możliwości ważnych gatunków i oficjalne światowe rekordy plonowania?

Bardzo, bardzo wysokie, przy czym pamiętajmy, że większość z nich była ustanawiana na najlepszych glebach, w najlepszych sezonach, z najlepszymi odmianami i zwykle na plantacjach nawadnianych. Dziś przypominamy ustanowione rekordy świata plonowania najważniejszych roślin i od razu informuję, że od ubiegłego roku w bieżącym, zakończonym sezonie, nikt ich nie pobił.

Niedobór azotu może wpłynąć na mniejszą MTZ

Plon jest efektem ilościowym genotypu jako wynik współdziałania wielu czynników. Po wytworzeniu struktury i potencjalnego plonu w fazie krzewienia, następnie zredukowaniu i dostosowaniu go do panujących warunków w fazie od strzelania w źdźbło do kłoszenia, przychodzi czas na wypełnienie ziarniaków. To krótki, ale bardzo ważny okres. Plon zależy teraz od tego, ile składników pokarmowych (asymilatów) zmagazynowanych w źdźbłach i liściach oraz tych dalej transportowanych przez korzenie z gleby roślina zdoła dostarczyć ziarniakom.

Transport pokarmu i wypełnianie ziarna mogą być zakłócone przez choroby liści i kłosów (septoriozy i fuzariozy). Niedobór azotu może wpłynąć na mniejszą MTZ, mniejszą zawartość białka i glutenu. ...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. listopad 2023 11:17