Monika Kopaczel-Radziulewicz
StoryEditorUprawa

Rolnik spod Kętrzyna sieje odmiany kukurydzy o różnym FAO. Dlaczego?

13.11.2024., 08:00h

Marek Łapin z rodziną swoją przygodę z uprawą kukurydzy na ziarno rozpoczął w 2018 r. Jak wspomina, wszedł w nową uprawę bardzo odważnie, bo od razu siejąc 120 ha. Na terenach, gdzie dominuje płodozmian zbożowy, rolnik nie widział innej uprawy, którą mógłby wprowadzić do płodozmianu.

Uprawa słonecznika w gospodarstwie Marka Łapina

Warto wspomnieć, że od kilku lat fascynowała rolnika uprawa słonecznika, zgłębiał jej tajniki, obserwował jak udaje się u sąsiadów. A w 2021 roku po raz pierwszy zasiał słonecznik u siebie i sieje do tej pory. W zakończonym sezonie był to areał 70 ha, uzyskany plon był niższy niż w poprzednich latach, wyniósł średnio 3,3 t/ha.

– Z roku na rok siałem coraz więcej kukurydzy aż doszło do 400 ha i chciałbym taki areał utrzymać. Oczywiście kolejne lata to były kolejne duże inwestycje, musieliśmy dostosować park maszyn do innych upraw, kupiliśmy przystawki do zbioru kukurydzy i słonecznika. W 2022 r. uruchomiliśmy nowoczesną suszarnię DryTech przeznaczoną do suszenia ziaren zbóż, nasion roślin oleistych, strączkowych i innych. Dzięki temu przekonaliśmy się, że suszenie może być szybkie, łatwe, przyjemne i opłacalne. Mamy z żoną to szczęście, że nasi synowie od lat pracują z nami w gospodarstwie, pomag...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2024 13:18