StoryEditorwiadomości z branży

Naukowcy z Grupy Azoty pracują nad bionawozami

28.03.2023., 21:03h
Grupa Kapitałowa Grupy Azoty kontynuuje realizację zielonych projektów w ramach segmentu Agro. W tym celu, w swoich gdańskich zakładach – Grupie Azoty Fosfory – uruchamia Centrum Badawczo-Rozwojowe Bionawozów.

Bionawozy dla zrównoważonego rozwoju

Decyzja o otwarciu takiego centrum w gdańskich zakładach związana jest z bogatym doświadczeniem spółki w zakresie formuł nawozowych odpowiadających na potrzeby zrównoważonego rolnictwa. Po uwzględnieniu posiadanych kompetencji i zaplecza technologicznego Grupa Azoty Fosfory będzie pełnić rolę centrum kompetencyjnego Grupy Kapitałowej w obszarze bionawozów.

Już od 2021 roku w gdańskich zakładach, na dedykowanej infrastrukturze produkowane są wieloskładnikowe nawozy z linii Fosfarm, powstające zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, w tym gospodarki o obiegu zamkniętym. Infrastruktura ta zostanie wykorzystana w kolejnych planowanych projektach badawczo-rozwojowych – tym razem związanych z bionawozami.

Nad jakimi produktami pracują specjaliści w Grupie Azoty?

Wśród tych projektów znajdują się m.in.: opracowanie technologii produkcji nawozów mineralno-organicznych, czy też opracowanie technologii produkcji nawozów z wykorzystaniem popiołów ze spalania biomasy. Planowana jest również budowa nowej instalacji pilotażowej przy wsparciu środków finansowych pochodzących z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki "Ścieżka Smart" o zakładanym budżecie 6 000 000 zł.

Gdańskie Centrum Badawczo-Rozwojowe Bionawozów będzie wyznaczać nowe trendy w obszarze efektywnych i bezpiecznych dla środowiska formuł nawozowych. Grupa Kapitałowa może pochwalić się szeregiem zrealizowanych już projektów odpowiadających na potrzeby zrównoważonego rolnictwa. Przykładem jest chociażby linia do produkcji kwasów humusowych pod nazwą Tohumus. I będą kolejne wdrożenia, bo w Grupie jest realizowany wspólny projekt nawozu fosforowego dla rolnictwa ekologicznego.

Za informacją Grupy Azoty

fot. pixabay

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 12/2023 na str. 28. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 14:12