StoryEditornawożenie

Nawożenie użytków zielonych jesienią. Jaką strategię obrać?

04.10.2022., 12:10h
Jesienne nawożenie użytków zielonych powinno być poprzedzone skoszeniem ostatniego pokosu, wykaszaniem niedojadów oraz przeglądem urządzeń melioracyjnych.

W większości gospodarstw nawożenie mineralne łąk i pastwisk jesienią sprowadza się do zastosowania tylko fosforu i potasu. Należy uwzględnić w nim także siarkę, a ponieważ w gospodarstwach uprawiających użytki zielone prowadzona jest hodowla bydła, warto wykorzystać obornik.

Jaki jest najlepszy termin wapnowania użytków zielonych ?

Obornik na użytki zielone warto stosować, ale musi to być nawóz dobrze przefermentowany. Nie nadaje się do tego świeży obornik słomiasty. Obornik na użytkach zielonych stosowany co 3 – 4 lata w ilości 15 – 20 t/ha potrafi zdziałać cuda, bo znacznie poprawia skład botaniczny runi.

Jeżeli nie przewidujemy stosowania obornika, warto wykorzystać jesień do uregulowania odczynu pH. Wapnowanie użytków zielonych jest bezwzględnie konieczne, gdy pH gleb mineralnych spadnie poniżej wartości 5,0, a pH gleb organicznych poniżej 4,5. Optymalnym dla wzrostu i rozwoju większości roślin pastewnych na użytkach zielonych jest pH w zakresie 5,5–6,5 dla gleb mineralnych i 5,0–5,5 dla gleb organicznych.

Najlepszym terminem wapnowania użytków zielonych jest jesień. Na kwaśnych glebach łąkowych korzystniej jest zastosować...

Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 04:07